Bankacılık sektöründe verimlilik
- Tez No: 73156
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Banking, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ortaya çıkan bankacılık faaliyetlerinin günümüze kadar devam eden her aşamasında verimlilik konusu önem taşımaktadır. Verimlilik kısaca en az maliyetle en fazla üretimin gerçekleştirilmesi olarak tanımlanır. Globalleşmeyle birlikte yaşanan gerek ulusal gerekse uluslararası rekabet tüm sektörleri verimlilik artışına yönelik çalışmaları hızlandırmaya yöneltmektedir. En faal, en hızlı gelişen ve değişen bir hizmet sektörü olan bankacılık sektöründe verimlilik durumu ve arttırılmasına ilişkin faaliyetler tezimin özünü oluşturmaktadır. Çalışmamda ayrıca Türk Bankacılık sektörünün dünü ve bugünü verimlilik açısından değerlendirilmiş, sektörde faaliyette bulunan bankaların bazı çağdaş uygulamalarına yer verilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Productivity has been an important issue in the Turkish banking since the foundation of Republic. Productivity is briefly explained as more production with less cost. With globaliation, national and international competition has been leading all the sectors to increase the productivity. The oore of my study deals with productivity issue in the banking sector and efforts made to increase it. The Turkish banking sector is examined in terms of productivity from a historical perspective and the study includes some examples of modern banking practices.