Parça başına ücret siyaseti ve Adapazarı ayakkabı imalatçıları hakkında araştırma
Piece rate policy and a research on shoe manufacturers in Adapazarı
  1. Tez No: 73155
  2. Yazar: A. MELİH PEKÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET İşçiliğin bedeli olan ücret, üretim maliyetlerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Diğer yandan, işgören açısından ücret, kendisinin ve ailesinin geçimini temin ettiği geliridir. Ücret, üretimin vazgeçilmez faktörlerinden biri olan emeği daha verimli çalışmaya, sevkettiği gibi uygulanan ücret sisteminin de işletmenin verimliliğinin arttırılması konusunda yürütülmesi gerekli çaba ortamına katkıda bulunmasında da rolü büyüktür. Üretim koşullarına göre değişebilecek olan ücret ödeme esaslarının temel bağlantısı verimlilik olmaktadır. Özellikle teşvik edici ücret sistemlerini oluşturan parça başına ücret sisteminin ana ilkesi verimlilik olmaktadır, ancak, farklı sistemler, farklı işgören kazancı ve farklı maliyet yükü getirmektedir. Önemli olan, işgörenler ve işletme için en olumlu sonucu verecek ödeme esaslarının benimsenebilmesidir. Herhangi bir ücret sisteminin giderek verimli olma niteliğini yitirmesi halinde yeni bir ücret sistemine dönmek yerine, uygulanmakta olan mevcut sisteme etkenlik ve işlerlik kazandıracak önlemleri almak ve koşullan oluşturmak daha doğru olacaktır. Genellikle personelin yeniliklere karşı koyacağı da dikkate alınırsa, eski sistemin belirgin hale gelen sakıncalarını gidermek ve sistemi yeniden verimliliği ve başarıyı özendiren faktörler üzerine oturtmak daha isabetli olacaktır. İşte bu nedenle parça başına ücret sistemi genel olarak ele alındığında bazı sektörlerde teşfık edici özelliği ile verimi artırıcı bir karakter arzetmetedir. Ancak, bazı aksayan yönleri ve olumsuz sonuçlan da bulunmaktadır. Adapazarı ayakkabı üretim atölyelerinde yapılan araştırmalarda da bu aksaklıklara deyinilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. vu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Wage, the price of work, forms the basic of the labor which is a part of produktion costs. On the other and, for the laborer, the wage ensures the income of himself and his family. Wage makes the efficiency of labor and also wage systems contribute the productivity to increase it. Productivity is the base of wage payment systems. Productivity is verg important especially in giece rate, but different costs. İn this point, to adopt the best chasen payment systems is important. If a wage, system lases its yield, to heal the current system or take couition to make it more productive wil be more true instead of changing the whole system, if it is thovght that personnel con generally resist to the novations, it is more trve to heal the negatives of old system and make it work more productive again. vni