Sosyal medya ve pornografik içeriklerin bireyler üzerindeki örseleyici etkileri ve suç davranışı: Bir literatür incelemesi
The abusive effects of social media and pornographic content on individuals and criminal behavior: A literature review
  1. Tez No: 731617
  2. Yazar: SÜEDA KEYSE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT CAHİT ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Psikoloji, Forensic Medicine, Law, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji ve Davranış Delilleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnternet çağıyla birlikte farklı alanlar tek bir merkeze yerleşmiştir. Böylece herkes çevrimiçi olan her içeriğe kolayca erişilebilmekte ve tek bir tıklama ile bilgi paylaşımında bulunabilmektedir. Dijitalleşme ile birlikte sosyal medya adıyla her yaştan insanın ilgisini çeken etkileşim platformlarının ve hem sosyal medya hem de websiteleri üzerinden tüketilen pornografik içeriklerin artışı da söz konusudur. Bu iki alanı bazı açılardan birleştiren ve dünya çapında suç olarak kabul edilmesi gereken olgulardan biri, en çok kullanılan terimiyle intikam pornografisidir. Bu çalışma, intikam pornografisi, daha geniş kapsamlı bir ifadeyle çıplaklık içeren rıza dışı görsel paylaşım olgusunu birçok farklı açıdan yansıtan bir literatür incelemesidir. Çalışma, sorunlu intikam pornografisi terimini, rıza dışı görüntü paylaşımı ile cinsel içerikli mesajlaşma arasındaki bağlantıyı, failleri motive eden faktörleri, mağdurların yaşadıkları zorlukları, rıza dışı görüntü paylaşımıyla mücadeleyi ve yasal tepkiler üzerine yapılmış bir literatür incelemesini kapsamaktadır. Bunun için Google Akademik üzerinden 2012 ve 2022 seneleri arasında“intikam pornografisi”,“psikoloji”ve“suç”kavramları aratılıp elenme sonrası kalan 6 kitap, 80 makale, 4 tez ve 9 rapor detaylı incelenmiştir. Sonuçlara göre intikam dışında mağdura karşı güç veya kontrol hissetme arzusu, mağduru cezalandırma isteği, eğlenmek ve arkadaşları etkilemek gibi faktörler de failleri motive etmektedir. İnceleme sonucunda farklı çalışmalarla ortaya konulan sonuca göre, mağdurlar psikolojik açıdan cinsel tacizle kıyaslanabilir boyutta etkilenebilmektedir. Mağdurlar; aşağılanmış, çaresiz ve kaygılı hissedebilip anksiyete, travma sonrası stres bozukluğu ile depresif semptomlar gösterebilmektedir. Ayrıca sosyal medya platformları mücadele kapsamında farklı şekilde hareket etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the age of the internet, different areas have settled into a single center. Hence, every online content can be easily accessed and, in order to increase the data, everyone can contribute with a single click. Along with digitalization, interaction platforms that attract the attention of people of all ages under the name of social media as well as pornography consumption through social media and websites have come to the fore. One of the fields that in some aspects unites these two fields and needs to be accepted as a crime worldwide is, with its' most used term, revenge pornography. This study is a literature review that reflects the phenomenon of revenge pornography, more broadly non-consensual image sharing, from many different perspectives. The study includes the problematic term 'revenge pornography', the connection between non-consensual image sharing and sexting, the factors that motivate the perpetrators, the difficulties experienced by the victims and eventually, prevention of and law responses to nonconsensual image sharing through a literature review. To achieve this, the 6 books, 80 researches, 4 dissertations and 9 reports between 2012 and 2022 on Google Scholar after searching for“revenge pornography”,“psychology”and“crime”and eliminating the results were examined thoroughly. According to the results, other than revenge, many more factors such as wanting to feel power, control, punishing the victim, amusement or impressing friends motivate the perpetrators. The victims are affected psychologically to an extent comparible to sexual harassment and may feel humiliated, helpless, along with PTSD, anxiety or depressive symptoms. Furthermore, social media platforms react differently within the scope of the struggle.