Görsel materyallerde kadın cinselliği
Female sexuality in visual materials
  1. Tez No: 532907
  2. Yazar: IŞIL KOCABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Toplumsal cinsiyet, cinsiyet kimliklerinin toplumsal/kültürel olarak inşa edilmesine işaret eden bir kavramdır. Aileden başlayan bu inşa süreci, kültür, eğitim ve medya gibi kurumlar aracılığıyla tüm sosyalleşme süreci boyunca devam eder, bireylerin belirli cinsiyet kalıplarına uygun olarak biçimlenmelerini sağlar. Görsel kültür ürünleri, bilhassa internetin giderek artan kullanımıyla, sadece günlük hayata ya da cinsiyet kalıplarına etki etmekle kalmaz, kadın cinselliği ve hazzının da yeniden kurgulanmasına doğrudan etki eder. 1970'lerden itibaren, feminizm içinde önemli bir tartışma konusu olan cinsellik ve kadınlığın pornografideki temsili, akademik çalışmalarda da giderek yer almaya başlamıştır. Pornografinin feminist bakış açısıyla yorumlanması; tarih boyunca süren toplumsal cinsiyet eşitsizliğini, ezen/ezilen ilişkilerini ve kadın-erkek cinselliklerinin kuruluşundaki asimetriyi deşifre edilmesine önemli katkı sunmuştur. Bu tez, cinsellik ve hazzın üretildiği bu alana, görsel materyallere bakmayı amaçlamıştır. Cinsellik, müstehcenlik, erotizm ve pornografi gibi temel kavramların içerikleri; kültürü meydana getiren değerlerle yüklü olma ve iktidar aygıtıyla ilişkilenme biçimleriyle ele alınarak incelenmiştir. Kadın bedeni ile cinselliği etrafında örülen mitler ve kadın hazzının inşası bu ilişkilenme biçimleri çerçevesinde irdelenmiştir. Kadın cinselliğini kurgulayan bir görsel materyal olarak pornografi inceleme konusu edilmiştir. Anaakım internet pornografisinin genel hatları çizilmiş, günümüz dünyasına ve toplumsal cinsiyet normlarına etkileri irdelenmiştir. Feministlerin buna getirdiği temel eleştiriler, söylem analizine tâbi tutulan filmlerle ve alternatif önerilerle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Gender, points out the social/cultural construction of sexual identities. By means of institutions such as culture, education and media, the construction process starts early from the family, continues through all socialization and shapes individuals to comply with certain gender stereotypes. Visual culture products, especially with the increasing use of internet, not only impact daily life and gender stereotypes, but affect female sexuality and sexual pleasure directly. Since 1970s, sexuality and the portrayal of women in pornography have been widely argued and studied both in feminist and academic circles. The feminist interpretation of porn unveils the gender inequality, submission/domination relations and the asymmetry of the construction of male and female sexuality throughout the time. This study aims to dwell on visual materials that have an impact on the construction of sexuality and sexual pleasure. The contents of basic concepts like sexuality, obscenity, eroticism and pornography have been approached according to their ways of being charged with cultural values and of being related to the power. Myths around the woman body and sexuality, and the construction of pleasure have been examined within the framework of these relations and pornography as a visual material that constructs female sexuality has been studied. Feminists have been split into different camps as sex-positive and anti-porn feminists. This study draws the outlines of the mainstream internet pornography and dwells on its reflections on today's world and gender norms. Pornography as a powerful visual material that constructs female sexuality and the essential arguments on pornography of feminist groups have been studied along with discourse analysis of alternative examples.