Davranışsal iktisat bağlamında tüketicilerin gıda tüketim davranışlarına COVİD-19 salgınının etkisi: Süleyman Demirel Üniversitesi akademisyenleri üzerine bir araştırma
Effect of the COVID-19 epidemic on food consumption behavior of consumers in the context of behavioral economics: A research on academics at Suleyman Demirel University
- Tez No: 731620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
20. yüzyılın ortalarına doğru geleneksel iktisadın rasyonel insan modelinin eleştirilere maruz kalmasıyla ortaya çıkan davranışsal iktisat, tüketicilerin karar alırken bir dizi bilişsel ve çevresel faktörden etkilendiğini savunmaktadır. Davranışsal iktisatçılar, yaptıkları deneysel çalışmalar ile bireylerin kararlarında her zaman rasyonel davranışlar sergileyemeyeceğini, verdikleri kararlarda ancak sınırlı rasyonel olarak hareket edebileceklerini ortaya çıkarmışlardır. Ayrıca bireylerin davranışlarının risk altında değişebildiğini ve bu davranışların ortaya çıkmasını sağlayan bazı faktörlerin olduğunu belirtmişlerdir. Son dönemde Covid-19 virüsünün ortaya çıkması ve salgın çerçevesinde alınan önlemler bireylerin tüketim davranışlarında önemli farklılıklar görülmesine neden olmuştur. Bu bağlamda, çalışmanın ana amacı akademisyenlerin gıda tüketim ve tüketici davranışlarının bu süreçte nasıl etkilendiğinin araştırılmasıdır. Çalışmanın birinci bölümünde davranışsal iktisat başlığı altında davranışsal iktisat kavramı, davranışsal iktisadın gelişim süreci ve davranışsal iktisat bağlamında karar almayı etkileyen bazı yaklaşımlara yer verilmiştir. İkinci bölümünde, tüketim ve tüketici kavramlarının açıklanmasıyla birlikte, tüketici davranışı ve özellikleri klasik tüketici davranış modelleri ve modern tüketici davranış modelleri, tüketici satın alma karar süreci ve son olarak tüketici davranışlarını etkileyen kültürel, sosyal, kişisel ve psikolojik faktörler incelenmektedir. Çalışmanın uygulama bölümünü kapsayan üçüncü bölümde ise, Süleyman Demirel Üniversitesi'nde görev yapmakta olan 279 akademisyen ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçlarına göre elde edilen bulgular ise davranışsal iktisat çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Behavioral economics, which emerged with the criticism of the rational human model of traditional economics towards the middle of the 20th century, argues that consumers are affected by a number of cognitive and environmental factors when making decisions. Behavioral economists, through their experimental studies, have revealed that individuals cannot always act rationally in their decisions, and that they can only act with limited rationality in their decisions. They also stated that the behaviors of individuals can change under risk and that there are some factors that cause these behaviors to occur. The recent emergence of the Covid-19 virus and the measures taken within the framework of the epidemic have caused significant differences in the consumption behaviors of individuals. In this context, the main purpose of the study is to investigate how food consumption and consumer behaviors of academics are affected in this process. In the first part of the study, under the title of behavioral economics, the concept of behavioral economics, the development process of behavioral economics and some approaches that affect decision making in the context of behavioral economics are included. In the second part, with the explanation of consumption and consumer concepts, consumer behavior and characteristics, classical consumer behavior models and modern consumer behavior models, consumer purchasing decision process and finally cultural, social, personal and psychological factors affecting consumer behavior are examined. In the third part, which includes the application part of the study, a survey was conducted with 279 academicians working at Suleyman Demirel University. The findings obtained according to the results of the survey were evaluated within the framework of behavioral economics.