Fen bilimleri öğretmenlerinin sınav soruları ve LGS fen bilimleri sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisine dayalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of science teachers' exam questions and LGS science questions based on the Renovated Bloom Taxonomy
  1. Tez No: 731619
  2. Yazar: İSMAİL KOMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİH BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada LGS fen bilimleri soruları ile fen bilimleri öğretmenlerinin sınav sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'ne (YBT) göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniğinin kullanıldığı bu çalışmada fen bilimleri öğretmenlerinin 8. sınıflar için hazırladığı fen bilimleri sınav soruları ve LGS fen bilimleri sınav soruları incelenerek YBT'ye göre analiz edilmiştir. Yapılan analiz ile soruların taksonominin bilgi ve bilişsel süreç boyutuna göre hangi basamağına denk geldiği belirlenmiştir. LGS soruları ile öğretmenler tarafından hazırlanan sınav soruları bilgi ve bilişsel süreç boyutlarında ayrı ayrı değerlendirilerek soruların YBT'ye göre frekans ve yüzde dağılımına bakılmıştır. Bulgular: Fen bilimleri öğretmenlerinin hazırladığı sınav soruları ile LGS fen bilimleri soruları arasında YBT'nin her iki boyutuna göre farklılık olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin hazırladığı sınav soruları, YBT'nin bilgi boyutunda en fazla olgusal bilgi türüne, bilişsel süreç boyutunda ise en fazla hatırlama ve anlama basamaklarına uygun bulunmuştur. LGS sorularının YBT'nin bilgi boyutunda en fazla kavramsal ve işlemsel bilgi türüne, bilişsel süreç boyutunda ise anlama ve çözümleme basamaklarına uygun olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar: Bulgular sonucunda hem öğretmenler tarafından hazırlanan hem de LGS sorularının YBT açısından homojen dağılmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin hazırladığı sınav soruları bilişsel süreçte daha alt düzey basamaklarda yer alırken, LGS sorularının öğretmenler tarafından hazırlanan sorulara göre daha üst düzey basamaklarda yer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to evaluate LGS science questions and exam questions of science teachers according to the Revised Bloom Taxonomy (YBT). Method: In this study, in which the document analysis technique, one of the qualitative research methods, was used, science exam questions prepared by science teachers for 8th grades and LGS science exam questions were analyzed according to YBT. With the analysis made, it was determined which step of the taxonomy according to the knowledge and cognitive process dimension of the questions. LGS questions and exam questions prepared by teachers were evaluated separately in the dimensions of knowledge and cognitive process, and the frequency and percentage distribution of the questions according to YBT was examined. Findings: It has been observed that there is a difference between the exam questions prepared by science teachers and LGS science questions according to both dimensions of YBT. Exam questions prepared by the teachers were found to be most appropriate for the factual information type in the knowledge dimension of the YBT, and the most appropriate for the remembering and understanding steps in the cognitive process dimension. It has been determined that LGS questions are most suitable for the conceptual and procedural information type in the knowledge dimension of the SCT, and for the understanding and analysis steps in the cognitive process dimension. Conclusions: As a result of the findings, it was seen that both the questions prepared by the teachers and the LGS questions were not homogeneously distributed in terms of YBT. It was determined that while the exam questions prepared by the teachers were at lower levels in the cognitive process, LGS questions were at higher levels compared to the questions prepared by the teachers.