Marka şehir olarak İstanbul'un marka imajının incelenmesi
Study about brand image of a brand city of Istanbul
- Tez No: 731621
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bir şehrin sıradan yerleşim alanı olmaktan sıyrılıp, diğer şehirlerden farklılaşarak kişilerin zihninde özel bir yere sahip olması ve hedef kitlesi tarafından tercih edilmesi beklenmektedir. Şehirlerin ürünler, hizmetler ve kurumlar gibi rekabet içinde olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle şehir markalaşması adı altında, ekonomik, sosyal ve kültürel değer oluşturarak hedef kitleyi etkilemek için yürütülen bütüncül ve planlı faaliyetler yapılmaktadır. Şehirlerde insanların yaşam alanı, eğitim, ekonomi ve turistik konularda öncelikli tercih edecekleri yerler olmaları yolunda planlı çalışmalar yapılması gerekir. İsmiyle var olan bir marka olmak şehre şüphesiz değer katar buna; Paris, Londra, Dubai, New York ya da İstanbul'u örnek gösterebiliriz. Markalaşma yolunda önemli olan algıdır ve algıyı oluşturmak ise şehrin imajıyla ilgilidir. Bu araştırmada bir marka şehir olarak İstanbul'un marka imajı olarak“bilişsel imaj”ve“duygusal imaj”bileşenleri ile İstanbul halkının marka sadakati arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is expected the city would stand out from being an ordinary residential area, become a special place in people's minds and be preferred by its target audience. From this point of view cities are also competing with each other as like other business areas. Because of this competition between Cities is very meaningful to getting a city name as a own Brand. Branding a City are different activities organized and created economic, social and cultural values for a City, with a main purpose to influence the target audience. In order to make the cities more preferred by targeted groups in terms of living space. education, economy and tourism should be carried out Planned studies. Brand cities like Paris, London, Dubai, New York and Istanbul. They have their branding image,which affects perception of targeted people. In this research has been studied the relationship between the“cognitive image”and“emotional image”as the brand image of Istanbul as a brand.