Oryantalistlerin İslam tarihi kaynaklarını okuma sorunu: Hz. peygamber döneminde Yahudilerin Medine'den çıkarılmaları örnekliği
The problem of orientalists reading Islamic historical sources: An example of the expulsion of the Jews from Medina during the reign of the prophet
- Tez No: 731646
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Oryantalistlerin İslam tarihi kaynaklarına yaklaşımları ve söz konusu yaklaşımın ortaya çıkardığı birtakım problemler günümüzde oryantalizm alanında tartışılan meselelerden biridir. Oryantalistler Hz. Peygamber'i eleştiri konusu yapmak ve çeşitli polemiklere konu etmek amacıyla Garânîk, Rahip Bahîra, ganimet uygulamaları, Hz. Peygamber'in evlilikleri gibi meseleleri sık sık dillendirmekte ve bu konular üzerinden Hz. Peygamber'e çeşitli ithamlarda bulunmaktadırlar. Oryantalistlerin siyer alanında Hz. Peygamber'i eleştiri konusu yaptıkları meselelerden biri de özellikle Medine döneminde Yahudilerle ilişkileridir. Hz. Peygamber döneminde Yahudilerin Medine'den çıkarılması konusu gerek Müslümanların gerekse oryantalistlerin üzerinde sıkça durdukları bir meseledir. Konunun Batı'da Hz. Muhammed imajını doğrudan etkilemesi nedeniyle bilimsel ve akademik olarak incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, oryantalistlerin İslam tarihi kaynaklarını okuma ve yorumlama sorunu, Hz. Peygamber döneminde Yahudilerin Medine'den çıkarılması konusu özelinde incelenmiştir. Ayrıca konuyla ilgili oryantalist bakış açısının ve oryantalist araştırmalarda yer alan bilgilerin ne gibi sorunlar ortaya çıkardığı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The approaches of orientalists to the sources of Islamic history and some of the problems caused by this approach are one of the issues discussed in the field of orientalism today. In order to make the Prophet a subject of criticism and subject to various polemics, orientalists frequently talk about issues such as Garanik, Priest Bahira, booty practices, the marriage of the Prophet, and make various accusations to the Prophet over these issues. One of the issues that orientalists criticize the Prophet in the field of sirah is his relations with the Jews, especially in the Medina period. The issue of expulsion the Jews from Medina during the time of the Prophet is an issue that both Muslims and orientalists frequently dwell on. Since the subject directly affects the image of Muhammad in the West, it needs to be examined scientifically and academically. In this study, the orientalists' problem of reading and interpreting the sources of Islamic history has been examined in terms of the expulsion of the Jews from Medina during the Prophet's time. In addition, it has been explained what kind of problems the orientalist perspective on the subject and the information contained in orientalist studies.