Mesud Cemil'in Tanbur taksimlerindeki icra özelliklerinin incelenmesi
Investigation of performance features in Mesud Cemil's Tanbur taksims
  1. Tez No: 731649
  2. Yazar: EMRAH KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. MUTLU DEMİR TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında Klasik Türk Müziği'nin önemli müzik insanlarından biri olan Mesud Cemil'in mızraplı tanbur taksimlerinden hareketle, onun tanbur icrasına yönelik icra özellikleri incelenmiştir. İlk bölüm için Mesud Cemil'e ait mızraplı tanbur taksim kayıtları veri olarak alınmış, bu kayıtlar içerisinden Mesud Cemil'e ait icra özelliklerinin olduğu pasajlar seçilerek analiz edilmiştir. İkinci bölümde ise bu icra özelliklerinin tümünün yer aldığı bir taksim (Sultaniyegah taksim) bütün olarak ele alınıp analiz edilmiştir. Veri olarak Tahir Buselik, Şedaraban, Nihavend, Muhayyer Kürdi, Hicaz, Rehavi, Basit Suzinak, Zirgüleli Suzinak, Şevkefza, Müstear, Nikriz, Suzidilara ve Şehnaz olmak üzere 12 taksim incelenmiş olup, Basit Suzinak, Kürdilihicazkar, Şehnaz, Tahir Buselik, Muhayyer Kürdi, Hicaz ve Sultaniyegah makamlarından seçilen 7 taksimden, teknik anlamda Mesud Cemil'e ait icra özelliklerinin bulunduğu pasajlar alınıp dinleyerek analiz yöntemiyle icra özellikleri açıklanmıştır. Sultaniyegah makamındaki taksimin ise tamamı notaya alınarak icra ve kompozisyon yönünden analiz edilmiş olup; Yapı, Melodi-Makam, Ritim ve İcra alt başlıkları altında ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu çalışma ile Mesud Cemil'in tanbur icrasının; yapı, melodi, ritim ve teknik icra yönünden ayrıntılı incelenmesi amaçlanmış olup bu çalışma vesilesiyle günümüz tanbur icralarının da bu icra özelliklerini kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performance characteristics of Mesud Cemil, one of the important musical figures of Classical Turkish Music, for tanbur performance, based on the plectrum tanbur taksims were examined. For the first part, the tanbur taksim records with a plectrum belonging to Mesud Cemil were taken as data, and the passages with the performance characteristics of Mesud Cemil were selected and analyzed from these records. In the second part, a taksim (Sultaniyegah taksim) that includes all of these performance features is handled and analyzed as a whole. As data, 12 taksims, namely Tahir Buselik, Şedaraban, Nihavend, Muhayyer Kürdi, Hicaz, Rehavi, Simple Suzinak, Zirgüleli Suzinak, Şevkefza, Müstear, Nikriz, Suzidilara and Şehnaz, have been examined, and Simple Suzinak, Kürdilihicazkar, Şehnaz, Tahir Buselik, From the 7 taksims selected from the maqams , Hicaz and Sultaniyegah, the performance features of Mesud Cemil were taken and their performance features were explained by listening to them. All of the taksim in Sultaniyegah makam have been notated and analyzed in terms of performance and composition; Structure is explained in detail under the sub-titles Melody-Maqam, Rhythm and Performance. With this study, Mesud Cemil's tanbur performance; It is aimed to examine in detail in terms of structure, melody, rhythm and technical performance, and it is thought that these performance features of today's tanbur performances can be used on the occasion of this study.