'Ümmetimin en hayırlıları benim neslimdir...' Hadisinin tespit ve tahlili
Detection and analysis of the hadith 'The best of my ummah are my generation...'
  1. Tez No: 731674
  2. Yazar: MURAT TANBURACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
“Ümmetimin en hayırlıları benim asrımda yaşayanlardır…”ifadesiyle gelen rivayetler, geçmiş dönemlerde ve günümüzde sürekli değinilen konulardan biri olmuştur. Halen sıhhati tartışılan bu hadisle alakalı, farklı yorumlar yapılmakta ve çeşitli görüşler öne sürülmektedir. Özellikle hadiste sahâbilerin, akabinde de tabiîn ve tebe-i tabiînlerin sıralı olarak birbirini takip eden en hayırlı nesil olarak zikredilmesi, yöneltilen olumlu ve olumsuz görüşlerin en önemli sebebi sayılmaktadır. Biz de tezimizde, mevzûbahs rivayetleri Kütüb-i Tis'a özelinde tespit ederek gerek sened ve gerekse metin açısından tahlillerini yapmaya ve böylece inceleyeceğimiz hadisin ve değişik versiyonlarla aktarılan diğer rivayetlerin daha doğru anlaşılmasına katkıda bulunmaya çalıştık. Bu çerçevede çalışmamız, giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında araştırmanın konusu, amacı, önemi ve metodu ile araştırmada yararlandığımız kaynaklar hakkında bilgi verilmiş ve ümmet kavramı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde“Ümmetimin en hayırlıları…”söylemiyle gelen rivayetlerin tespiti ve bu rivayetlerin sened tenkidi yapılmış, ikinci bölümde ise tespit etmiş olduğumuz rivayetlerin metin ve muhteva yönünden tenkidi yapılmıştır. Çalışmamız, sonuç kısmıyla nihayete ermiştir.
Özet (Çeviri)
“The best of my ummah are those who live in my century…”that hadith that came with the expression, have been one of the issues that are constantly mentioned in the past and today. There are different interpretations and various views on this hadith, which is still argued today. Specially, because off the fact that the Companions and then tabiin and tebe-i tabiin are mentioned as the best successor generation in the hadith, It is considered the most important reason for the positive and negative opinions. In our thesis, we tried to contibute to the mentioned narrations in Kutub-i Tis'a and analyze them in terms of script and text. Thus, we tried to contribute to a more accurate understanding of the hadith we will examine and other narrations conveyed in different versions. When viewed from this aspect, our thesis is consists of an introduction and then two parts. In the introduction part, information about the subject, purpose, importance and with this method, information about the sources we used in the research was given and the concept of ummah was emphasized. In the first part, the narrations that came with the discourse“The best of my ummah...”were detectioned and these narrations were criticized in the proofs. Our thesis ended up with the conclusion and evaluation.