Concentration of executive power and government responsiveness: examining pledge-policy congruence under the Justice and Development Party (AKP) rule
Yürütme gücünün yoğunlaşması ve hükümet duyarlılığı: Adalet ve Kalkınma Partisi döneminin taahhüt-politika uyumunun analizi
  1. Tez No: 731673
  2. Yazar: EMRE TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YARDIMCI GEYİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin temel amacı, kurumsal değişimin, seçilmiş bir hükümetin seçim yetkisine karşı duyarlılığı üzerindeki etkisine ışık tutmaktır. Politika alanları arasında taahhüt-politika uyumu incelenerek, önerilen seçim vaatleri ve müteakip hükümet eylemleri arasındaki gündem uyumunun farklı kurumsal düzenlemeler altında nasıl değiştiğinin açıklanması amaçlanmaktadır. Bunu yapmak için, bu tez, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) yirmi yıldan fazla, yaklaşık altı yasama periyodunu kapsayan dönemlerine odaklanmaktadır. Yeni bir veri seti kullanılarak, halk tarafından seçilmiş bir başkanın elindeki yürütme gücünün aşırı yoğunlaşmasının, hükümetin seçimler arasındaki seçim yetkilerine olan cevap verebilirliğini azalttığı ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to shed light upon the effect of institutional change on the responsiveness of an elected government to its electoral mandate. Examining pledge-policy congruence across policy domains, it is intended to elucidate how agenda congruence between proposed electoral pledges and subsequent government actions varies under different institutional arrangements. In order to do so, this thesis focuses on periods of the governing Justice and Development Party (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP) covering approximately six legislative tenures over more than twenty years. Using a novel data set, it is found that excessive dominance of the executive power in the hands of a popularly elected president decreases government incentive to respond to its electoral mandates between elections.