Bourdieu sosyolojisi bağlamında yüz yüze/çevrim içi eğitimde eşitsizliğin yeniden üretilmesi: Ankara ili örneği
Reproduction of inequality in face-to-face/online education in the context of Bourdieu Sociology: The case of Ankara
  1. Tez No: 731675
  2. Yazar: SEYCAN UÇUK CİRİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY TİRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kaliteli eğitime erişme hakkı ve fırsat eşitsizliği 20'nci yüzyılın ikinci yarısından itibaren pedagojik çerçevede tartışılan önemli konular arasında bulunmaktadır. Günümüzdeki tartışmalarda ise kişilerin kimliğine ve imkânlarına bakmadan okulların gerçekten açık bir toplum mu oluşturduğu yoksa sınıfsal ayrımları mı pekiştirdiği soruları güncelliğini korumaktadır. Çalışmamızda esas olarak üzerinde çalışılan ve gösterilmek istenilen sav; farklı sosyal, kültürel ve ekonomik sermayelere sahip olan öğrencilerin akademik başarılarının da buna göre şekillendiği ve çevrim içi eğitim döneminde akademik başarı durumunun etkilendiğidir. Bu ilişkiyi keşfetmek üzere Ankara ilindeki Ankara Fen Lisesi, Süleyman Demirel Anadolu Lisesi, Gülveren Anadolu Lisesi ve Şehit Yasin Bahadır Yüce Anadolu İmam Hatip Lisesi seçilmiştir. Lise öğrencilerine ulaşılarak öğrencilerin ve ailelerinin sosyal, kültürel ve ekonomik sermaye seviyeleri ölçülmüştür. Ayrıca çevrim içi eğitime katılan öğrencilerin bu eğitim esnasında yaşadıkları sorunları ve eğitimin kalite durumunu ortaya koymaya yönelik tespitlerde bulunulmuştur. Sahadan bizzat veri toplamak için öncelikle literatür taranmış ve yapılan çalışma neticesinde çevrim içi anket soruları hazırlanmıştır. 408 öğrenciye ait yanıtların SPSS istatistik programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikleri, açımlayıcı faktör analizleri, t testleri, ki kare testleri, korelasyon testleri ve regresyon testleri yapılmıştır. Çalışmamızda bir araştırma sorusu temelinde; (12) hipotez test edilmiştir. (10) hipotez doğrulanmış, 2'si ise doğrulanmamıştır. Bu çerçevede sosyal, kültürel ve ekonomik sermayenin akademik başarıya önemli ölçüde etkileri tespit edilmiştir. Çevrim içi eğitim ile birlikte var olan eşitsizliğin daha da derinleştiğine dair bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to access quality education and inequality of opportunity have been among the important issues discussed in the pedagogical framework since the second half of the 20th century. In today's debates, the questions of whether schools really create an open society or reinforce class distinctions, regardless of the identities and opportunities of individuals, remain up-to-date. The argument that is mainly studied and wanted to be shown in our study; The academic success of students with different social, cultural and economic capitals is also shaped accordingly and the academic success situation is affected during the online education period. In order to explore this relationship, Ankara Fen Lisesi, Süleyman Demirel Anadolu Lisesi, Gülveren Anadolu Lisesi and Şehit Yasin Bahadır Yüce Anadolu İmam Hatip Lisesi were selected in Ankara. High school students were reached and the social, cultural and economic capital levels of the students and their families were measured. In addition, determinations were made to reveal the problems experienced by the students participating in the online training during this training and the quality of the education. In order to collect data from the field, first of all, the literature was scanned and online survey questions were prepared as a result of the study. Descriptive statistics, exploratory factor analyses, t tests, chi-square tests, correlation tests, and regression tests were performed on the answers of 408 students using the SPSS statistics program. In our study, on the basis of a research question; (12) hypothesis was tested. (10) hypotheses were confirmed and 2 were not. In this context, significant effects of social, cultural and economic capital on academic achievement have been determined. It has been found that the inequality that exists with online education is getting deeper.