Dede Korkut hikâyelerinde edatlar
Postpositions of Dede Korkut stories
- Tez No: 731684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN YILMAZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Türk dilinin en değerli eserlerinden biri olan Dede Korkut Hikâyeleri üzerine bugüne kadar çok çeşitli ve önemli çalışmalar yapılmıştır. Destandan halk hikâyeciliğine geçişin güzel örneklerinden biri olan Dede Korkut Hikâyeleri, Oğuzların yaşam mücadelelerini anlatan destansı halk hikâyeleridir. Nazım ve nesir karışık yazılması ve içerisinde olağanüstülüklerin bulunmasıyla destan türüne yaklaşır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Dede Korkut Hikâyeleri'nin üç nüshası incelenerek eserdeki edatlar tespit edilmiştir. İlk olarak edatlar hakkında genel bilgi verilerek çalışmaya giriş yapılmış, daha sonra Dede Korkut Hikâyeleri ve nüshaları hakkında genel bilgilere yer verilmiş, metin analizleri yapılarak üç nüshadaki edatlar tespit edilerek, geçtikleri cümlelerle birlikte alınıp gruplandırma yapılmıştır. Yapılan gruplandırma temel alınarak edatların kullanım sıklıkları tespit edilmiştir. Elde edilen sayısal veriler ise çalışmanın sonuç bölümünde tablolar hâlinde sunulmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada Dede Korkut Hikâyeleri'nde geçen edatların ne sıklıkla tekrar ettiği ve en çok hangi edatların kullanıldığı verilmeye çalışılmıştır ve bu edatların günümüzde de varlığını sürdürüp sürdürmediği şeklinde genel bir değerlendirmeye gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various and important studies have been carried out on the Dede Korkut Stories, one of the most valuable works of the Turkish language. Dede Korkut Stories, one of the good examples of the transition from epic to folk storytelling, are epic folk tales describing the life struggles of the Oghuzs. It approaches the epic genre with its mixed writing of verse and prose and the presence of extraordinary things in it. In this master's thesis, three copies of Dede Korkut Stories were examined and the prepositions in the work were determined. First, the study was started by giving general information about the prepositions, then general information about the Dede Korkut Stories and their copies were given. Based on the grouping, the frequency of use of prepositions was determined. The numerical data obtained are presented in tables in the conclusion part of the study. As a result, in this study, it has been tried to give how often the prepositions in Dede Korkut Stories are repeated and which prepositions are used the most, and a general evaluation has been made as to whether these prepositions still exist today.