Dede Korkut hikâyelerinde edatlar
Prepositions in inline Dede Korkut stories
- Tez No: 749391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAŞİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dede Korkut Hikâyeleri, Oğuzların dilini yansıtan en önemli kaynaklardandır. Oğuz Türkçesi, Batı Türkçesinin ilk evresini oluşturmaktadır. Oğuzca tabiri Oğuzların kullandığı ağıza verilen addır. Oğuzların ağız özelliklerini en iyi yansıtan örnekler Dede Korkut Hikâyeleri'nde de yer almaktadır. Dede Korkut Hikâyeleri Oğuzların hem yaşam kültürünü hem de ağız özelliklerini görebilmemiz açısından en önemli kaynaklardandır. Edat, tek başına anlamı olmayan, isimlerden sonra gelip bu isimlerle başka unsurlar arasında ilişki kurmasını sağlayan kelimeler, olarak tanımlanmaktadır. Türkçe yapısı gereği edatlara her zaman ihtiyaç duymuştur. Edatlar, cümlenin anlamını ve yapısı etkilenmektedir. Edatlar, cümleden çıkarıldığında cümlenin hem yapısı hem de anlamı değişmektedir. Edatlar ile ilgili çalışmalar sadece dönem özellikleri açısından incelenmiştir. Bu çalışmada Dede Korkut Hikâyeleri'nde edatların yapısı, cümledeki işlevi açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dede Korkut Stories are one of the most important sources reflecting the language of the Oghuzs. Oghuz Turkish constitutes the first phase of Western Turkish. The word Oghuz is the name given to the dialect used by the Oghuzs. The examples that best reflect the dialect characteristics of the Oghuzs are also included in the Dede Korkut Stories. Dede Korkut Stories are one of the most important sources for us to see both the life culture and dialect characteristics of the Oghuzs. Prepositions are defined as words that do not have a meaning on their own and that come after nouns and enable them to establish a relationship between these nouns and other elements. Turkish has always needed prepositions due to its structure. Prepositions affect the meaning and structure of the sentence. When the prepositions are removed from the sentence, both the structure and meaning of the sentence change. Studies on prepositions have been examined only in terms of term characteristics. In this study, the structure of prepositions in Dede Korkut Stories was examined in terms of their function in the sentence.