Effects of scaling shoulder width in VR on reachability and pass-through-ability affordances
Sanal gerçeklikte omuz genişliğini ölçeklendirmenin erişilebilirlik ve geçilebilirlik sağlarlıkları üzerine etkisi
  1. Tez No: 731704
  2. Yazar: SAFA ANDAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ AYHAN, DOÇ. DR. EMRE UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir sistem için çevresindeki olası eylemleri tanımlayabilmesi, başka ifadeyle sağlarlık algısı hayatta kalabilmesi açısından önemlidir. Sistemin, çevrede var olan bazı değişmeyen parametreleri üzerinde değişiklik yapmak sistemin sağlarlık algısını da değiştirmektedir. Geçilebilirlik sağlarlığı sistemin algıladığı aralık ile kendi beden algısı arasındaki ilişkiye bağlıdır. Gerçek hayatta beden algısının değişikliği tekerlekli sandalye veya uzun bir çubuk kullanımına bağlı olarak değiştirilebilmektedir. Bu tez çalışmasında ise, vücut ölçeklendirmenin geçilebilirlik ve uzanabilirlik sağlarlığı üzerindeki etkilerini anlamak için bir sanal gerçeklik ve simulasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, gerçek omuz büyüklüklerine göre ölçeklendirilmiş farklı sanal omuz genişliklerine (dar, normal ve geniş) atanmıştır. Deneyde, bir aralıktan doğal bir şekilde çarpmadan geçerek bir masa üzerindeki hedefe sağ elleri ile ulaşmaları istenmiştir. Tüm deney durumlarında aralıktan devirmeden geçme oranları ile aralıktan geçerkenki hızlar benzer bulunmuştur. Bu sonuç, katılımcıların atanan sanal bedenlerine uyumlandığının bir göstergesi olmuştur. Ayrıca, katılımcıların normal durumlarına göre daha dar omuz atandıklarında hedefe daha yakın bir mesafede durduğu gösterilmiş, bu sonuç katılımcıların vücutlarının sanal ortamda küçüldüğünü düşündüklerine işaret etmiştir. Koşullara uyumu kontrol etmek için yapılan algısal yargı kontrol deneyi de dar sanal omuz durumundaki katılımcıların daha küçük omuz genişliğine sahip olduklarını düşünerek karar aldıklarını, geniş omuz koşulundakilerde ise bir etki olmadığını, sanal bedene uyumda bir asimetri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Perceiving affordances, the action-possibilities of a system in an environment, is a survival key for the system (Gibson, 1966). Changing invariants for the system shapes its affordance perception (Warren & Whang, 1987). Pass-through-ability of an aperture, as a perceived affordance, is determined by the fit between the apparent aspects of the environment (e.g., perceived gap) and the perceived body scale. Changing body perception in real life depends on using tools such as a wheelchair or a long stick (Higuchi, Cinelli, Greig, & Patla, 2006; Higuchi, Cinelli, & Patla, 2009). Here, in order to understand the effects of body scaling on the affordance of pass-through-ability and reachability, we conducted a virtual reality and a simulation study. Participants were assigned to different virtual shoulder widths scaled to their real size (narrow, normal and wide). In the experiment, they were asked to walk naturally to pass through an aperture without colliding and reach a target on a table. The success rate of passing through an aperture and the speed were similar in all conditions, which implied that participants adapted their virtual bodies. We also showed that participants were closer to the target when assigned narrow compared to a normal-size shoulder, suggesting that participants thought their body became smaller, so they moved closer to the target. In order to control the adaptation for conditions, we also conducted a perceptual judgement experiment. Also reflected in the perceptual judgements, participants with narrow virtual shoulders thought that they had smaller shoulder width, an effect not observed in the wide shoulder condition, which together demonstrate an asymmetry in the effects of body scaling.