Okul öncesine devam eden çocukların öz düzenleme ve erken okuryazarlık becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between early literacy skills and self-regulation preschooler
  1. Tez No: 731708
  2. Yazar: ŞULE YILDIZ KISAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASYA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, okul öncesine devam eden 5-6 yaş grubundaki çocukların öz düzenleme ve erken okuryazarlık becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bu araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde Sivas ili şehir merkezindeki Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaşındaki çocuklar, örneklemini ise; 8 okul öncesi eğitim kurumundan 211 çocuk oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, Genel Bilgi Formu, Erken Okuryazarlık Testi (EROT) ile 4-6 Yaş Çocuklarının Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği Öğretmen Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H testleri ile Spearman Brown Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, çocukların erken okuryazarlık becerilerinin orta düzeyin üzerinde ve öz düzenleme becerilerinin yüksek düzeyde olduğu; çocukların erken okuryazarlık becerileri ile cinsiyet, baba eğitim durumu, okul öncesine devam süresi, dijital oyun oynama durumu ve dijital oyun oynama sıklığı arasında anlamlı fark olduğu; çocukların öz düzenleme becerileri ile baba öğrenim durumu, okul öncesine devam süresi, dijital oyun oynama durumu ve dijital oyun oynama sıklığı arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, çocukların öz düzenleme becerisi ile erken okuryazarlık becerileri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda, çocukların öz düzenleme becerisi arttıkça; çocukların alıcı dilde sözcük bilgisi becerisi, ifade edici dilde sözcük bilgisi becerisi, genel isimlendirme becerisi, işlev bilgisi becerisi, sesbilgisel farkındalık becerisi, harf bilgisi ve dinlediğini anlama becerilerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between self-regulation and early literacy skills of children aged 5-6 years attending preschool. The universe of this research is 5-6 year old children attending pre-school education institutions affiliated to Sivas National Education Directorate in the city center of Sivas province in the 2020-2021 academic year, and the sample is; It consisted of 211 children from 8 pre-school education institutions. General Information Form, Early Literacy Test (EROT), and Self-Regulation Skills Scale of 4-6 Years-Old Children's Teacher Form were used to collect data. Mann Whitney U and Kruskal Wallis-H tests and Spearman Brown Correlation Coefficient were used in the analysis of the data. As a result of the research, it was found that children's early literacy skills are above the medium level and their self-regulation skills are at a high level; there is a significant difference between children's early literacy skills and gender, father's education level, pre-school attendance, digital game playing status and frequency of playing digital games; It has been determined that there is a significant difference between children's self-regulation skills and father's education level, preschool attendance, digital game playing status and frequency of playing digital games. In the study, it was determined that there was a positive and significant relationship between children's self-regulation skills and early literacy skills. As a result of the study, as children's self-regulation skills increase; It has been observed that children's receptive language vocabulary skills, expressive language vocabulary skills, general naming skills, functional knowledge skills, phonological awareness skills, letter knowledge and listening comprehension skills have increased.