Yoğun bakım hemşirelerine iki farklı öğretim tekniğiyle verilen eğitimin basınç yaralanması evrelendirmesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of training provided to intensive care nurses with two different teaching techniques on pressure injury staging
- Tez No: 731709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE OKGÜN ALCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş: Basınç yaralarınının doğru bir şekilde evrelendirilmesi eğitim gerektiren karmaşık bir konudur. Amaç: Ön test, son test, randomize edilmiş gruplar içeren, yarı deneysel tipteki bu araştırma yoğun bakım hemşirelerine iki farklı öğretim tekniğiyle verilen eğitimin basınç yaralanması evrelendirmesine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yürütüldü. Yöntem: Araştırmanın örneklemini Ekim 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Bilim Dalı Kliniği'nde çalışan, araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 60 hemşire oluşturdu. Hemşireler tabakalı randomizasyon yöntemi kullanılarak kontrol (n=30) ve müdahale (n=30) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hemşirelerin birbirlerinden etkilenmelerini önlemek amacıyla müdahale grubunun verileri kontrol grubunun verilerinden sonra toplandı. Kontrol grubuna geleneksel öğretim tekniğiyle, müdahale grubuna ise analoji temelli öğretim tekniği kullanılarak basınç yaralanması evrelendirmesi konusunda eğitim verildi. Kontrol grubuna verilen eğitimde düz anlatım, slayt sunusu, soru cevap öğretim teknikleri kullanıldı. Müdahale grubuna ise düz anlatım ve soru cevap öğretim yöntemlerine ek olarak basınç yaralanmalarının meyve ve sebzelere benzetilerek anlatıldığı bir slayt sunumu yapıldı. Her eğitim yaklaşık 40 dakika sürdü. Her iki gruba eğitim öncesi ön test; eğitimden hemen sonra son test ve dört hafta sonra kalıcılık testi uygulandı. Araştırmanın verileri SPSS 25.0 programı (Statistical Package for Social Sciences) kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Accurate staging of pressure injuries is a complex issue that requires training. Objective: This pre-test, post-test, randomized controlled, quasi-experimental study was conducted to evaluate the effect of training provided to intensive care nurses with two different teaching techniques on pressure injury staging. Method: The sample of the study consisted of 60 nurses who voluntarily accepted to participate in the study, working in the Department of Intensive Care, Department of Anesthesiology and Reanimation, Ege University Medical Faculty Hospital, between October 2021 and January 2022. Using the stratified randomization method, nurses were divided into two groups as control (n=30) and study (n=30) groups. In order to prevent nurses from being influenced by each other, the data of the study group were collected after the data of the control group. Training on pressure injury staging was given to the control group using traditional teaching technique and to the experimental group using analogy-based teaching technique. Education of the control group; it included lecture, slide presentation, question and answer teaching techniques. In addition to the lecture and question-answer teaching methods, a slide presentation was given to the intervention group in which pressure injuries were explained by analogy with fruits and vegetables. Each training took about 40 minutes. For both groups; pre-test was administered before training, the post-test was administered immediately after the training, and the retention test was administered four weeks later. The data of the study were analyzed using the SPSS 25.0 program (Statistical Package for Social Sciences).