Porselen lamina venerlerde immediat dentin kaplama prosedürü ve farklı yüzey işlemlerinin bağlanma dayanımına olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the immediate dentin sealing procedure in porcelain laminate veneers and the effect of different surface treatments on bond strength
- Tez No: 731715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KILIÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Porselen lamina veneer restorasyonlarda en sık karşılaşılan problem, dentinin açığa çıkmasından dolayı dişe bağlanmalarındaki zayıflıktır. Yapılan çalışmalarda geleneksel simantasyonun (delayed dentin dealing-DDS) yanı sıra preparasyonun hemen ardından immediat dentin kaplama (İDK) tekniğinin uygulanması takdirde bağlantının arttığı gösterilmiş ve birçok yüzey işleminin İDK tekniği üzerindeki potansiyel etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı; porselen lamina vener restorasyonlarda preparasyonun hemen ardından uygulanan İDK prosedürü ile geleneksel simantasyonun bağlanma dayanıklılığını karşılaştırmak; açığa çıkan dentin miktarının ve İDK prosedürü uygulanmış diş yüzeylerine üç farklı yüzey işleminin bağlantıya olan etkisini in vitro olarak incelemektir. Çalışmamızda mine+dentin ve dentin olmak üzere 2 gruba DDS, 6 gruba ise İDK prosedürü uygulandı. İDK gruplarına pomza, pomza+cojet ve Al2O3 kumlama+ %37 fosforik asit olmak üzere üç farklı yüzey işlemi uygulanarak lamina veneerlerin simantasyonu yapıldı. Simantasyondan sonra örnekler termal siklus ile yaşlandırıldı ve bağlantı dayanımı değerlendirmek için makaslama testi uygulandı. Daha sonra bağlanma yüzeyleri SEM'de incelendi.
Özet (Çeviri)
The most common problem in porcelain lamina veneer restorations is the weakness to teeth to the teeth due to the revealment of the dent. In the studies, delayed dentin sealing (DDS) as well as the implementation of the immediat dentin sealing (İDS) after the preparation after the preparation, and the potential impacts on the İDS technique of many surfactants were investigated. The purpose of this study; porcelain lamina veneer restorations immediately after the preparation of the İDS procedure immediately after the preparation of the DDS comprising the durability of the conventional symbol; The amount of dentin exposed and İDS procedure is to examine the effect of three different surface processes to the dental surfaces as in vitro. In our study, DDS was applied to 2 groups, 6 groups,. The idk groups were pumice, pomza-cojet and al2o3 sandblasting three different surface processes, including 37% phosphoric acid, the lamina veneers were made. In our study, DDS was applied to 2 groups, IDK procedure was applied to 6 groups. Lamina veneers were cemented by applying three different surface treatments to the IDS groups: pumice, pumice+cojet and Al2O3 coating+ 37% phosphoric acid etching. Specimens were thermocycled with Thermocycler 1100 (SD Mechatronik) machine. Universal testing machine (Shimadzu AGS-X) was used to test shear bond strength (SBS) was used to evaluate failure modes.