Geriatrik diyabetli bireylerde diyabet yükü ve aktiflik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of diabetes burden and activity levels in individualswith geriatric diabetes
- Tez No: 731714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Birey ve ailenin tedaviye aktif olarak katılması diyabet yönetiminde önemli olup, diyabet yükünün azaltılmasına olumlu katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, geriatrik diyabetli bireylerde diyabet yükünü ve aktiflik düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte yürütülen bu çalışmanın örneklemini, 65 yaş ve üzeri olan, Tip 1 ve Tip 2 diyabet tanısı almış 230 birey oluşturmuştur. Araştırma verileri Yalova Devlet Hastanesinin dahiliye kliniğinde, Mayıs 2021 - Ocak 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Diyabet Yükü Ölçeği ve Hasta Aktiflik Düzeyi Ölçüm Aracı kullanılarak toplanmıştır. Çalışmamıza katılan bireylerin yaş ortalamasının 73,46±7,06 olduğu, %93,5'inin tip 2 diyabet tanısı aldığı, ortalama hastalık süresinin 20,19 yıl olduğu ve %47'sinin insülin tedavisi kullandığı belirlenmiştir. Geriatrik diyabetli bireylerin %37.4'ünün birinci aktiflik düzeyinde, %14,3'ünün ikinci aktiflik düzeyinde ve %34.3'ünün üçüncü aktiflik düzeyinde olduğu saptanmıştır. Hasta Aktiflik Düzeyi Ölçüm Aracı ortalama puanlarının diyabet yükü ölçeğinin tüm alt boyutları ve toplam puanları ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bireylerin toplam diyabet yükü ortalama puanlarının medeni duruma, ekonomik duruma, eğitim durumuna, ailede diyabetli birey durumuna, tedavi şekline, komplikasyon durumuna, diyabet eğitimi alma durumuna, ve ek kronik hastalık durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Yaş, eğitim düzeyi lise ve üzerinde olma, akut komplikasyon gelişmemesi, kronik komplikasyon gelişmemesi, başka kronik hastalığın olmaması, diyabet eğitimi alma, oral antidiyabetik kullanma durumu ve toplam diyabet yükünün aktiflik düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda geriatrik diyabetli bireylerde diyabet yükünün hasta aktiflik düzeylerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sürekli bakım gerektiren karmaşık bir kronik hastalık olan diyabetin yönetiminde ve diyabete bağlı gelişen sorunların azaltılmasında hasta aktiflikliğinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the management of diabetes, it is important that the individual and family actively participate in the treatment and ensure continuity. This study was conducted to determine the diabetes burden and patient activity levels in geriatric diabetics. The sample of this descriptive study consisted of 230 individuals aged 65 and over who were diagnosed with type 1 and type 2 diabetes. Research data were collected in the internal medicine clinic of Yalova State Hospital between May 2021 and January 2022. Data were collected using Personal Information Form, Diabetes Burden Scale, Patient Activity Measure Scale. The mean age of the individuals participating in our study was 73.46±7.06. It was determined that the vast majority of individuals were diagnosed with type 2 diabetes, the mean disease duration was 20.19 years, and 47% of them used insulin therapy. 37.4% of geriatric diabetics were at the first activity level, 14.3% at the second activity level, and 34.3% at the third activity level. Patient Activity Level Scale scores were significantly correlated with all sub-dimensions and total scores of the diabetes burden scale. It was determined that the mean total diabetes burden scores of individuals differed significantly according to marital status, economic status, educational status, family history of diabetes, treatment type, complication status, diabetes education status, and additional chronic disease status. It was determined that age, education level being high school and above, no acute complications, no chronic complications, no other chronic diseases, diabetes education, oral antidiabetic use and total diabetes burden had a significant effect on activity levels. In our study, it was determined that the burden of diabetes in geriatric diabetics differed significantly according to patient activity levels. It is recommended to increase the activity level of patients to reduce the burden of diabetes, which is a complex chronic disease that requires continuous care.