Prematüre bebeklerde nekrotizan enterokolit gelişme riskini öngörmek amacıyla e-NEC ve GutCheck-NEC skorlama sistemlerinin kullanılması ve bu skorlamaların NEK gelişimini öngörmedeki etkisinin araştırılması
Using e-NEC and GutCheck-NEC scoring systems to predict the risk of developing necrotizing enterococlitis in premature babies and researching the effect of these scorings on predicting the development of NEC
- Tez No: 731730
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE EBRU ERGENEKON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nekrotizan enterokolit (NEK) özellikle yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde (YDYBÜ) yatan prematüreleri etkileyen, etiyolojisi tam olarak bilinmeyen, morbidite ve mortalite oranı yüksek bir hastalıktır. Etkilenen bağırsak segmentinde şiddetli inflamasyon, koagülasyon nekrozu, ülserasyon, bakteriyel kolonizasyon ve submukozal gaz kabarcıklarının görüldüğü bir gastrointestinal hastalıktır. Bu çalışmada Türkiye'de ilk defa GutCheck NEC (GCN) ve e-NEC skorlama sitemlerinin NEK gelişimini öngörmede etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi YDYBÜ'nde Ocak 2020 ile Aralık 2021 tarihleri arasında yatmakta olan gestasyonel yaşı (GY) 32 hafta ve altındaki hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara ait veriler fizik muayene ve hastane kayıtlarından elde edilmiştir. İstatistiksel analizde histogram ve olasılık grafikleri, Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk testleri, tanımlayıcı analizler, ortalama ve standart sapma, frekans tabloları, Mann Whitney U testi, Ki-kare testi, Fisher Testi kullanılmıştır. NEK için bağımsız risk faktörlerini belirlemek amacıyla çok değişkenli analiz yapılmıştır, modellemede lojistik regresyon analizi, Hosmer-Lemeshow testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Necrotizing enterocolitis (NEC) is a disease with high morbidity and mortality rate, especially affecting preterm infants hospitalized in neonatal intensive care units (NICU) the etiology of which is unknown. It is a gastrointestinal disease with severe inflammation, coagulation necrosis, ulceration, bacterial colonization and submucosal gas bubbles in the affected intestinal segment. In this study, it was aimed to investigate the effect of GutCheck NEC (GCN) and e-NEC scoring systems in predicting the development of NEC for the first time in Turkey as well as other risk factors for NEC development. Patients with gestational age (GA) at or below 32 weeks who were hospitalized in the Gazi University Hospital NICU between January 2020 and December 2021 were included in the study. The data of the patients were obtained from the physical examination and hospital records. Histogram and probability graphs, Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk tests, descriptive analysis, mean and standard deviation, frequency tables, Mann Whitney U test, Chi-square test, Fisher Test were used in statistical analysis. Multivariate analysis was performed to determine the independent risk factors for NEC, logistic regression analysis and Hosmer-Lemeshow test were used in the modeling.