10. sınıf tarih ders kitapları arasındaki tutarlılık ilişkisi
Consistency relationship between 10th grade history textbooks
  1. Tez No: 731728
  2. Yazar: SÜMEYRA YOLARTIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ders kitapları öğrencilere fayda sağlayan ve eğitimin her kademesinde kullanılabilen bir araç olmasının yanı sıra eğitim ve öğretimi teşvik edici bir özelliğe de sahiptir. Ülkemizde ise her yıl bu doğrultuda güncellenen ders kitapları devlet tarafından öğrencilere ücretsiz olarak verilmektedir. Eğitimin her kademesinde kullanılan bu ders kitaplarının program hedeflerine ulaşmada ve kazanımlarda etkililiği ve önemi düşünüldüğünde kitapların içerik analizleri oldukça önemlidir. Dolayısıyla bu çalışmada 10. sınıf Tarih ders kitaplarının (2019-2020 eğitim öğretim yılında okutulan) tutarsızlıkları, iki kitap arasındaki farklılıkların ne durumda olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada nitel araştırma usullerinden doküman analizi yöntemi kullanılarak elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemine dayalı olarak çözümlenmiştir. Çalışmanın sonunda, kitaplar arasında tutarsızlıklar ve farklılıklar saptanmıştır. Bu tutarsızlıklar ve farklılıklara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to being a tool that benefits students and can be used at all levels of education, textbooks also have a feature that encourages education and training. In our country, textbooks that are updated every year in this direction are given to students free of charge by the state. Considering the effectiveness and importance of these textbooks, which are used at all levels of education, in reaching the program goals and achievements, the content analysis of the books is very important. Therefore, in this study, the inconsistencies of the 10th grade History textbooks (instructed in the 2019-2020 academic year) and the differences between the two books were tried to be revealed. In the study, the data obtained by using the document analysis method, one of the qualitative research methods, were analyzed based on the descriptive analysis method. At the end of the study, inconsistencies and differences between the books were determined. Solutions to these inconsistencies and differences have been proposed.