Monofilament sade uzatma ağlarında ip kalınlığının av verimine ve boy seçiciliğine etkisi
The effect of yarn thickness on catching efficiency and length selectivity in monofilament gillnet
- Tez No: 731776
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER ENVER ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, monofilament uzatma ağlarında ip kalınlığının av verimine ve boy seçiciliğine etkisi araştırılmıştır. Saha çalışmaları, Seyhan Baraj Gölü'nde Eylül-2020 ve Eylül -2021 tarihleri arasında, 26, 28, 30 ve 32mm göz genişliğinde farklı ip kalınlığında (1=26mm 0.16mm, 2=26mm 0.18mm, 3=28mm 0.16mm, 4=28mm 0.20mm, 5=30mm 0.16mm, 6=30mm 0.20mm, 7=30mm 0.33mm, 8=32mm 0.16mm, 9=32mm 0.20mm) 9 posta uzatma ağı kullanılarak yapılmıştır. Toplam 34 deneysel avcılık operasyonu gerçekleştirilmiştir. Operasyonlar sonucunda 1260 adet Sander lucioperca ve 904 adet Rutilus sp. yakalanmıştır. Elde edilen sonuçlar bazı ağ göz genişliklerinde ip kalınlığının av verimini etkilediğini, bazı ağ göz genişliklerinde ise tersi şekilde etkilemediği göstermiştir. Bu durum, genel olarak ağın ip kalınlığının yıpranmayı da etkileyen bir parametre olmasına bağlanmıştır. Kolmogorov Smirnov testi sonuçlarına göre, farklı ip kalınlıklarından elde edilen boy dağılımları istatistiksel olarak önemli olmadığını göstermiştir. Sander lucıopera için seçicilik parametrelerinin belirlenmesinde SELECT metodu kullanılmıştır. Gerek 0.16mm ip kalınlığı 26, 28, 30 ve 32mm göz genişliğindeki ağlar için gerekse 0.20 mm ip kalınlığı 28,30 ve 32mm göz genişliğindeki ağlar için düşük model sapması Normal-scale ile elde edilmiştir. Bu model yardımıyla farklı ip kalınlıkları için belirlenen optimum yakalama boylarının çok yakın olduğu görülmüştür. Tüm bu sonuçlar ip kalınlığının boy dağılımına ve boy seçiciliğine etkisi olmadığını ancak av verimini etkileyebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of yarn thickness on catch efficiency and length selectivity in monofilament gillnets was investigated. Field studies were carried out in Seyhan Dam Lake between September-2020 and September-2021, with 26, 28, 30 and 32mm mesh sizes and different yarn thicknesses (1=26mm 0.16mm, 2=26mm 0.18mm, 3=28mm 0.16mm, 4 =28mm 0.20mm, 5=30mm 0.16mm, 6=30mm 0.20mm, 7=30mm 0.33mm, 8=32mm 0.16mm, 9=32mm 0.20mm) were made using 9 post gillnets. A total of 34 experimental hunting operations were carried out. As a result of the operations, 1260 Sander lucioperca and 904 Rutulis sp. has been caught. The results showed that the yarn thickness affects the catch efficiency in some mesh sizes, but it does not affect the catch efficiency in some mesh sizes. This is due to the fact that the yarn thickness of the net is a parameter that also affects the wear. According to the Kolmogorov Smirnov test results, the length distributions obtained from different yarn thicknesses showed that it was not statistically significant. The SELECT method was used to determine the selectivity parameters for Sander luciopera. Low model deviation was obtained with Normal-scale for both 0.16 mm thread thickness 26, 28, 30 and 32mm mesh nets and 0.20 mm thread thickness 28, 30 and 32mm mesh nets. With the help of this model, it has been seen that the optimum catch lengths determined for different yarn thicknesses are very close. All these results showed that yarn thickness had no effect on length distribution and length selectivity, but could affect catch efficieny.