İskenderun Körfezinde kullanılan trol ağlarının yapısal ve teknik özellikleri
- Tez No: 50376
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDURRAHMAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
IV ÖZ Bu çalışmada 1994-1996 yıllan arasında, İskenderun Körfezi'nde kullanılan trol ağ ve teknelerinin yapısal ve teknik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, trol ağlarını kullanan teknelerde ağ büyüklüğü ve motor gücü arasındaki uyum incelenmeye çalışılmıştır. Yapılan araşünnalar sonucu, İskenderun Körfezi'nde 400, 500, 600, 700, 800, 850, 900, 1000 ve 1200 göze sahip trol ağlan tesbit edilmiştir. 400 ve 500 gözlük trol ağlan karides trolleri olarak, 700 ve 800 gözlük trol ağlarının dip trolü olarak yaygın bir şekilde kullanıldığı belirlenmiştir. Aynca 1000 ve 1200 gözlük trol ağlarının ortasu trolü olarak kullanıldığı belirlenmiştir. 1000 ve 1200 göze sahip trol ağlan hariç tüm trol ağlarında fabrikasyon ağlar yerine, misinadan yapılan iplerle elde örme ağlar kullanıldığı saptanmıştır. Kullanılan trol ağlarının tekne motor güçlerinin, olması gerekenden daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, between 1994 and 1996, it was tried to determine the structural and technical specifications of trawl nets and boats in İskenderun Bay. In addition, it was tried to evaluate the relations between size of the trawl nets and the boats. At the end of the research, it was determined that trawl nets in İskenderun Bay are Mediterranean trawl nets which have 400, 500, 600, 700, 800, 850, 900, 1000 ve 1200 meshes. The trawl nets which have 400, 500 meshes were used as shrimp trawl nets, but trawl nets which have 600, 700 and 800 meshes were used as bottom trawl. In addition, the trawl nets which have 1000 and 1200 meshes were used as midwater trawl. Insted of multiflament nets, the monofilament net were determined in whole trawl nets except trawl nets which have 1000 and 1200 meshes. The horse power were higer then the proper horse power.