Mobil oyunlarda reklam kullanımının tüketici tutumuna etkisi
The effect of advertising in mobile games on consumer attitude
- Tez No: 731777
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Taşınabilir dijital cihazlardan oynanan oyun pazarı, dijitalleşmenin gelişmesiyle bağlantılı olarak ilerleyip yükselişe geçmiştir. Mobil oyun pazarı, başta cep telefonları olmak üzere diğer mobil teknolojilerin de kullanım oranının yükselmesi nedeniyle bu alandaki şirketler tarafından yatırıma elverişli bir sektör olmuştur. Bu alana yatırım yapan şirketlerin farklı kategorilerde oyunlar ile çeşitliliği çoğaltması kullanıcıların alternatif bulma konusundaki seçeneklerini arttırmıştır. Mobil teknolojinin gelişmesi, oyun türlerinin çeşitlenmesi ve oyuncu sayısının artması ile bu alana yatırım yapan geliştirici firmaların yanında reklam şirketleri de yerlerini almışlardır. Böylelikle mobil oyun alanında tüketici tutumunu etkileyen birçok etken açığa çıkmıştır. Bu araştırmada da mobil oyunlarda reklam uygulamalarına yönelik tüketici tutumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The game market played from portable digital devices has progressed and risen in connection with the development of digitalization. The mobile game market has become a suitable sector for investment by companies in this field due to the increase in the use of other mobile technologies, especially mobile phones. The fact that the companies investing in this field have increased the variety with games in different categories has increased the options of the users in finding alternatives. The development of mobile technology has led to the diversification of game genres. The number of players increased with the diversification of game genres. With the increase in the number of players, the developer companies investing in this field took their place in the market. Thus, many factors affecting the consumer attitude in the field of mobile games have emerged. In this study, consumer attitudes towards advertising applications in mobile games were examined.