Tavşanlarda deneysel olarak yapılan dorsal laminektomi hattının ince bant yapısında polimer ve hyaluronik asit ile kombine şekilde kapatılmasının postoperatif histopatolojik, nekroskopik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Postoperative radiographic, necroscopic and histopatological evaluation of the dorsallaminectomy defect closure with the thin tape structure polymer and combinedhyluronic acid in rabbits
  1. Tez No: 731778
  2. Yazar: UĞUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı elektospinning yöntemiyle kombine şekilde fiber haline getirimiş olan Polikaprolakton(PCL) ve Polivinilasit (PVA) polimerinin tavşanlarda oluşturulan laminektomi hattının kapatılmasında kullanılması ve 8 haftalık izlem süresinin ardından oluşan epidural fibrosisin histopatolojik ve radyografik olarak incelenmesidir. Bu amaçla konrol, polimer ve hyalüronik asit olmak üzere toplamda 3 gruptan 18 adet yeni zellanda ırkı tavşan kullanılmıştır. Tavşanlarda L1 vertebrasına laminektomi uygulanmış kontrol grubunda laminektomi hattı boş bırakılmıştır. Polimer grubunda duramaterin üzerini örtecek şekilde epidural boşluk ve laminaların üzeri çift kat fiber ile kapatılmıştır. Hyaluronik asit grubunda ise duramater üzerine örtülen nanofiber ile laminaların üzerini örten nanofiber arasına hyaluronik asit damlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to use Polycaprolactone (PCL) and Polyvinylacid (PVA) polymer, which has been turned into fibers in combination with the electrospinning method, to close the laminectomy defect created in rabbits and to examine the epidural fibrosis histopathologically and radiographically after an 8-week follow-up period. For this purpose, 18 New Zealand rabbits from 3 groups, namely control, polymer and hyaluronic acid, were used. In rabbits, laminectomy was applied to the L1 vertebra, and the laminectomy line was left blank in the control group. In the fiber group, the epidural space and laminae are covered with a double layer of fiber to cover the dura mater. In the hyaluronic acid group, hyaluronic acid was dripped between the fiber covering the dura mater and the fiber covering the lamina.