COVID-19 pandemi sürecinin aile bireylerinin anksiyete düzeylerine etkisi
The effect of the COVID-19 pandemic process on the anxiety levels of family members
  1. Tez No: 731779
  2. Yazar: AYŞE KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. İSHAK AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 salgının aile bireylere olan etkisi, anksiyete ile baş etmekte kullandıkları yöntemleri, destek ağları ve bu olguların birey üzerindeki etkinliğini araştırmaktır. Bu araştırma gerçekleştirilirken ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılım sağlayan bireyler İstanbul'da ikamet eden 275 bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Durumluk – Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) ve Aile Krizine Yönelik Bireysel Değerlendirme Ölçeği (F-COPES) kullanılmıştır. Verilerin analizinde veri grubunun normal dağılım göstermesinden dolayı parametrik testler (t testi, ANOVA, Pearson Korelasyon analizi) kullanılmıştır. Araştırmada yer alan bireylerin cinsiyet dağılımına göre kaygı düzeylerinde farklılık gözlenmiştir. Erkek katılımcıların durumluk kaygı düzeyinin, kadınların ise sürekli kaygı düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmada yer alan bireylerin, durumluk ve sürekli kaygı düzeyi genel ortalamanın üstünde olmasıyla birlikte sürekli kaygı düzeyinin yüksek çıktığı görülmektedir. Durumluk kaygı düzeyi aile tipine göre anlamlı bir farklılık göstermemekte, sürekli kaygı düzeyi aile tipine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Durumluk kaygı düzeyi kendini evde güvende hissetme durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Pandemi döneminde evinde güvende olduğunu düşünen bireylerin durumluk kaygı düzeyleri düşük olduğu tespit edilmiştir. Bireyler pandemi sürecinde, geniş aileleri ile görüşme sıklığına önem verdiği, sosyal medya ve geniş ailesini sosyal destek ağı olarak değerlendirildiği görülmüştür. Salgın sürecinde, sosyal destek ve yeniden anlamlandırma faktörleri aile ile görüşme sıklığına göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Manevi destek alt faktörü pandemide aile ile görüşme sıklığına göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Bu durum karşısında, manevi destek arayışı içinde olan bireyler, geniş aileleri ve sosyal çevreleri ile bu ihtiyacını giderdiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of the Covid-19 epidemic on family members, the methods they use to cope with anxiety, support networks and the effects of these cases on the individual. While conducting this research, the relational screening model was used. Individuals participating in the research consist of 275 individuals residing in Istanbul. Personal information form, State-Trait Anxiety Inventory (STAI) and Individual Assessment Scale for Family Crisis (F-COPES) were used as data collection tools in the study. Parametric tests (t-test, ANOVA, Pearson Correlation analysis) were used in the analysis of the data, since the data group showed a normal distribution. There was a difference in anxiety levels according to the gender distribution of the individuals in the study. It was observed that the state anxiety level of the male participants and the trait anxiety level of the females were high. It is seen that the state and trait anxiety levels of the individuals in the study are above the general average, and the trait anxiety level is high. The level of state anxiety does not show a significant difference according to family types, on the other hand the level of trait anxiety shows a significant difference according to family types. The level of state anxiety shows a significant difference according to the state of feeling safe at home. It has been determined that the state anxiety levels of individuals who think that they are safe at home during the pandemic period are low. It has been seen that individuals attach importance to the frequency of meeting with their extended families during the pandemic, and consider social media and extended family as a social support. Social support and re-meaning factors do not show a significant difference according to the frequency of contact with the family during the epidemic. The moral support sub-factor shows a meaningful difference according to the frequency of meeting with the family in the pandemic. In the face of this situation, it is possible to say that individuals who are in search of moral support meet this need with their extended families and social circles.