Class mobility, ethnicity and migration: Explaining protest participation in Turkey
Sınıf hareketliliği, etnisite ve göç: Türkiye'de protesto katılımının açıklanması
  1. Tez No: 731780
  2. Yazar: ENES SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, Türkiye'de sınıf ve sınıf hareketliliği, etnisite ve göçteki değişimlere bağlı olarak protesto katılım davranışlarını incelemektedir. KONDA Araştırma ve Danışmanlık Firması ve Gelişmekte Olan Piyasalarda Refah Projesi işbirliğiyle toplanan hane düzeyindeki verileri kullanan tez, bireylerin protesto katılım tutumlarını şekillendirmede sınıf sistemlerinin göç ve etnisiteyle nasıl etkileşime girdiğini incelemektedir. Tez, birbiriyle ilişkili üç katmanı inceleyerek protest katılım seçimlerini tasvir etmeyi amaçlamaktadır. Birincisi, Aralık 2019 itibariyle Türkiye nüfusu için en güncel sınıf profilini sunmaktadır. İkincisi, Kürt nüfusunun farklı protesto katılım davranışlarının diyagonal referans modellemesi sonuçlarını sunmaktadır. Üçüncüsü, göçün 1980'lerden sonra Kürt siyasi mobilizasyonu üzerindeki etkisini irdeler. Tez, hareketlilik araştırmasının nicel yöntemlerini kullanarak, sınıf hareketliliğinin nasıl etkileşime girdiğine ve protesto katılım davranışlarını nasıl etkilediğine dair sentezlenmiş bir teorik çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Tez ayrıca, göçmen Kürtlerin farklı protesto katılım davranışlarıyla sonuçlanacak yerel ve küresel siyasi-iktisadi bağlamı tartışmaktadır. Sınıf bölünmesinin bireylerin protesto katılım tercihlerini şekillendirmede hala önemli olduğunu gözlemlediğimiz, toplumsal hareket çalışmaları ile sınıf hareketliliği arasındaki kesişme noktasında konumlanacak uyumlu bir teorik çerçeve çizmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates the protest participation behaviors in response to changes in class and class mobility, ethnicity, and migration in Turkey. Using the household-level data collected by the collaboration of the KONDA Research and Consultancy Firm and the Emerging Markets Welfare Project, the thesis examines how class systems interact with migration and ethnicity in shaping individuals' protest participation attitudes. The thesis aims to portray protest participation choices by examining three interrelated layers: first, it provides the most updated class profiling for the Turkish population as of 2019. Second, it provides diagonal reference modeling results on the divergent pathways of the Kurdish population. Third, it scrutinizes the effect of migration on Kurdish mobilization after the 1980s. By employing quantitative methods of mobility research, the thesis aims to achieve a synthesized theoretical framework on how class mobility interact and effect protest participation behaviors. The thesis further discusses the local and global political-economic context that would result in divergent protest participation behaviors of migrant Kurds. It aims to achieve a synthesized theoretical framework that would position at the intersection between social movement studies and mobility research, where we observe that class cleavage still matters in shaping individuals' protest participation preferences.