İbn Sina ve Husserl'in kesişim noktası: Fenomenolojik bakışın olanağı üzerine
The intersection point of avicenna and Husserl: On the possibility of the phenomenological vision
- Tez No: 731781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Husserl'in temelini attığı fenomenoloji anlayışı dinamik bir yapıya sahiptir ve bu sebeple, farklı çağlardaki filozofların felsefelerinde de bu anlayışa dair unsurlar görülebilir. Bu çalışmanın amacı, Husserl ve fenomenolojiyle bağlantılı olarak pek sık değerlendirilmeyen İbn Sina'nın felsefesindeki fenomenolojik yöntemle benzerlik gösteren unsurları, fenomenolojik bakış temelinde incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde, İbn Sina felsefesinin mahiyeti ve fenomenolojiyle benzer unsurları anlatılmıştır. Ayı bölümde, Batı Felsefesi ve fenomenolojide merkezi bir öneme sahip olan“cogito”kavramıyla İbn Sina'nın“ben bilinci”zemininde gösterdiği benzerlik incelendikten sonra, fenomenolojiyle bağlantısının kurulabilmesi için Hayy bin Yakzan metninin ilgili bölümleri özetlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Husserl'in fenomenoloji anlayışı ve fenomenolojik yöntemi temel kavramlarıyla birlikte açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde İbn Sina ve Husserl'in felsefelerinin benzer yönleri incelenmiş ve fenomenolojik bakış temelinde gösterdiği benzerlikler, Hayy bin Yakzan metni üzerinden gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The understanding of phenomenology, which Husserl laid the foundation for, has a dynamic structure, and for this reason, elements of this understanding can be seen in the philosophies of philosophers of different ages.. The aim of this study is to examine the elements similar to the phenomenological method in the philosophy of Avicenna, which is not often evaluated in connection with Husserl and phenomenology, on the basis of phenomenological vision. In the first part of the study, the nature of Avicenna's philosophy and its similar elements with phenomenology are explained, and after examining the similarity of the concept of cogito, which has a central importance in Western philosophy and phenomenology, on the ground of self-consciousness by Ibn Sina, the relevant sections of the Hayy bin Yakzan text in order to establish its connection with phenomenology summarized. In the second part of the study, Husserl's understanding of phenomenology and phenomenological method are explained together with their basic concepts. In the third part of the study, the similar aspects of the philosophies of Ibn Sina and Husserl were examined and the similarities they showed on the basis of phenomenological vision were tried to be shown through the text of Hayy bin Yakzan.