Kurumsal kuram bağlamında endüstri 4.0 kavramının yayılımı: İçerik analizi çalışması
Distribution of the industry 4.0 concept in the context of institutional theory: A content analysis study
  1. Tez No: 731840
  2. Yazar: EBUBEKİR TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dördüncü sanayi devrimi veya Endüstri 4.0 günümüzde örgütler tarafından farklı şekilde anlamlandırılmakta ve örgütsel alana yerleşmektedir. Günümüzde örgütler dijital dönüşüm veya dijitalleşme olarak gördükleri Endüstri 4.0 teknolojilerini kullanmayı en önemli husus olarak görmektedirler. Örgütler örgütsel alanda yer alan ussallaşmış eylemleri törensel biçimde uygulama eğilimindedirler. Buradan hareketle, örgütler dijitalleşme ödülleri, teşvikleri vs. ile kendilerini toplumda ve örgütsel alanda kabul görülebileceklerini düşünmektedirler ve bu şekilde hareket etmektedir. Bu kapsamda örgütsel alanda yer alan aktörlerin kurumsallaşmış eylemlerini meşru olarak nitelendirerek,“dijitalleşmeye uyum sağlamayan yok olacak”düşüncesi ile eyleme geçmektedirler. Bu düşüncenin örgüt kuramları içerisinde son yıllarda en çok araştırılan kuram olan yeni kurumsal kuram mantığında incelenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Endüstri 4.0'ın nasıl kurumsallaştığı ve meşrulaştırıldığının yeni kurumsal kuram mantığında açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmamıza konu olan Sanayide Dijital Dönüşüm Platformunun üyeleri TÜSİAD,MÜSİAD,TOBB,TİM,YASED,TTGV tarafından web sitelerinde yayınlanan 12 rapor ile Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ve üye ülkelerin dijital dönüşümlerinin anlatıldığı 22 rapor içerik analizi ile sınanmaya çalışılmıştır. İçerik analizi ile yerel aktörlerin ve uluslararası aktörlerin Endüstri 4.0 'ı nasıl anlamlandırdıkları ve meşrulaştırdıkları sorularına cevap aranmıştır. Yapılan araştırmalar ile birlikte oluşturduğumuz model Endüstri 4.0 'ın kurumsallaşma sürecini açıklayarak, örgütsel alanda Endüstri 4.0'ın nasıl meşrulaştırıldığını görmemize katkı sunmuştur. Araştırma verilerinden elde edilen bulgular çerçevesinde yerel bağlamda ve uluslararası bağlamda ekonomik kalkınma, işletme modeli ,dijital dönüşüm ve dijital teknolojiler ana kategorileri içerisinde ekonomik kalkınma kategorisi en fazla düzeyde yer verilen kategori olmuştur. Böylece ekonomik kalkınma için üniversite-sanayi-devlet ve paydaşlar arasında oluşturulacak işbirliği ekosistemi ile Endüstri 4.0 nesnelleştirilecek ve bu ekosistem ile örgütler ussallaştırılmış davranışları sergileyeceklerdir.
Özet (Çeviri)
Today, the fourth industrial revolution and Industry 4.0 are interpreted differently by organizations and settled in the organizational field. Today, organizations see the use of Industry 4.0 technologies, which they see as digital transformation and digitalization, as the most important issue. Organizations tend to ceremoniously practice rationalized actions in the organizational field. From this point of view, organizations provide digitalization awards, incentives, etc. They think that they can be accepted in the society and in the organizational field, and they act in this way. In this context, they characterize the institutionalized actions of the actors in the organizational field as legitimate and take action with the idea that“whoever does not adapt to digitalization will perish”. This idea needs to be examined in the logic of new institutional theory, which is the most researched theory among organizational theories in recent years. In this context, it has been tried to explain how Industry 4.0 is institutionalized and legitimized in the logic of new institutional theory. 12 reports published by TÜSİAD, MÜSİAD, TOBB, TİM, YASED, TTGV, the members of the Digital Transformation Platform in Industry, which is the subject of our research, and 22 reports prepared by the European Commission, in which the digital transformations of member countries are explained, were tried to be tested with content analysis. With content analysis, answers were sought to the questions of how local and international actors make sense of and legitimize Industry 4.0. The model that we created together with the researches, explained the institutionalization process of Industry 4.0 and contributed to seeing how Industry 4.0 was legitimized in the organizational field. Within the framework of the findings obtained from the research data, the category of economic development was the category with the highest level of economic development, business model, digital transformation and digital technologies in the local and international context. Thus, Industry 4.0 will be objectified with the cooperation ecosystem to be created between university-industry-state and stakeholders for economic development, and organizations will exhibit rationalized behaviors with this ecosystem.