Yeni Kafkas dergisi'nin Kafkasya tarihi açısından incelenmesi
An examination of the journal 'Yeni Kafkasya' in the history of Caucasia
- Tez No: 731882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVID QASIMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
1957 yılının Ocak ayında Vasfi Güsar tarafından Yeni Kafkasya dergisi yayın hayatına başlamış, 33. sayısında son yazılarına yer vermiştir. Dergi 1953 yılından itibaren İsmail Ziya Bersis tarafından yayınlanan Kafkas Dergisinin devamı niteliğindedir. 1957-1962 seneleri arasında var olan dergi zaman zaman Bolşeviklerin istilası, Kafkas halkına zulmü ve zorunlu tehcirler nedeniyle düzenli olarak devam edememiştir. Kafkas Kültür Derneği' nin de derginin çıkarılmasında önemli payı olmuş, zaman zaman Kafkas halkından ve halkın özgürlük mücadelesine destek olan kimselerden de derginin devam edebilmesi için yardım talebinde bulunulmuştur. Kafkaslar stratejik ve petrol bakımından diğer ülkeler tarafından sürekli takip edilen bölge konumunda olmuştur. Bu konuda Kafkasyayı hâkimiyet altına almak isteyen ve düzenli planlar yapan ülke Çarlık Rusya'dır. Bununla bağlantılı olarak dergide Kafkasya'nın coğrafyası, Kafkasların kültür yapısı, gelenek ve görenekleri, tarihi yapısı, Çarlık Rusların hedefleri uğruna Kafkas halkının özgürlüklerini elinden alması ve halkı zorunlu bıraktığı durumlar, halkın mücadelesi, dergide yazılan Kafkasya için öne çıkan önemli şahsiyetler üzerinde durulmuştur. Dergi, Kafkas halkının birlik ve beraberliğinin devam etmesi, Kafkasları tek çatı altında tutmak ve Kafkas halkı dışındakilere bilgi vermek açısından önemli bir kaynak olmuştur. Dergide Dr. Vasfi Güsar, Mehmet Ketey, Murat Yağan, Seyin Time gibi isimler yazılarıyla ön plana çıkmıştır. Dönemin siyasi ve politik konularından da ara ara bahsedilmiş, tarihi hatırlatmalar, tebrikler, şiirler, hastalıklar, vefat haberleri ve öneriler de aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In January 1957, the journal“Yeni Kafkasya”started to be published by Vasfi Güsar, and his last articles were included in its 55th volume. The journal is a continuation of the“Kafkas Journal”published by İsmail Ziya Bersis since 1953. The journal which had existed between 1957 and 1962, could not carry on regularly due to the invasion of the Bolsheviks, the persecution of the Caucasian people and the deportations. The Caucasian Culture Association had an important role in the publication of the journal. From time to time, support was requested from the Caucasian people and those who support the people's freedom struggle in order to keep the journal on. The Caucasus has been a region that is constantly followed by other countries in terms of strategic and oil. The country that wants to dominate the Caucasus in this regard and makes regular plans is Tsarist Russia. Moreover, the geography of the Caucasus, the cultural structure of the Caucasus, its traditions and customs, its historical structure, the cases where the Tsarist Russians took away their freedom for their goals, the people's struggle, the important figures for the Caucasus were emphasized in this journal. The journal has been an important source for the continuation of the unity and solidarity of the Caucasian people, to keep the Caucasus altogether, and to provide information to the non-Caucasian people. Lastly, in the journal names such as Dr. Vasfi Güsar, Mehmet Ketey, Murat Yağan and Seyin Time came to the fore with their writings. While political issues of the period were mentioned from time to time, historical reminders, congratulations, poems, illnesses, news of death and suggestions were also conveyed too.