Üniversite öğrencilerinin rüya motiflerinin yordayıcıları olarak bilinçli farkındalık ve yaşam amaçlarının incelenmesi
An examining mindfulness and life goals as predictors of dream motives
- Tez No: 731887
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma bilinçli farkındalık ve yaşam amaçlarının rüya motiflerini ne derece yordadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ayrıca, üniversite öğrencilerinin rüya motiflerinin cinsiyet, yaş, fakülte, sınıf düzeyi, korona virüs enfekte geçmişi ve pandeminin ağırlıklı olarak geçirildiği yer değişkenleri açısından anlamlı derece farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmaya 385'i(%67,7) kadın ve 184'ü (%32,3) erkek olmak üzere 569 üniversite öğrencisi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak demografik bilgilerine ulaşmak için“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”,“Yaşam Amaçları Ölçeği”ve“Rüya Motifleri Ölçeği”kullanılmıştır. Bilinçli farkındalık ve yaşam amaçlarının rüya motiflerini ne derece yordadığını belirlemek amacıyla basit regresyon analiz kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted due to define, how far mindfulness and life goals predict the dream motives. In the research, it has been examined if the dream motives of the students differ by the variables gender, age, faculty, grade, coronavirus infection history and the place where they experienced the pandemic. Individuals who attended the research are 67.7 percent women (385) and 32.3 percent men (184). As a data collection tools“Personal Information Form”,“Mindfulness”,“Life Goals”and“Dream Motives”scales are used. Simple regression analysis was used in order to determine to what degree mindfulness and life goals predict dream motives.