Plastik enjeksiyon makinelerinde metasezgisel çizelgeleme optimizasyonu: Otomotiv sektörü örneği
Meta-heuristic scheduling optimization in plastic injection molding machines: Case of the automotive industry
  1. Tez No: 731978
  2. Yazar: MİTHAT ALPER ERŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ŞİMŞİR, DOÇ. DR. ÖZER UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İşletmelerin öncelikli amaçlarından biri ürünün üretim sürecinin minimum maliyet ve sürede tamamlanması ve müşteri gereksiniminin istenilen zamanda yerine getirilmesidir. Birden daha fazla siparişin mevcut olduğu üretim sistemlerinde makine-iş atama çizelgelemeleri sırasında yüksek fire oranları, uzun hazırlık süreleri, sipariş gecikmeleri gibi bir takım sorunlar yaşanabilmektedir. Bu çalışma ile otomotiv aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın plastik enjeksiyon tezgahlarındaki makine-iş atama(çizelgeleme) problemlerinden birisi olan, hammadde değişiminden kaynaklanan ve geri dönüşümü olmayan yüksek fire oranlarının etkin çizelgeleme metodu ile minimize edilerek en uygun iş sırasının belirlemesi amaçlanmıştır. Plastik enjeksiyon ile mamul ve yarı mamul üretimi yapan fabrikada işlerin doğru bir şekilde önceliklendirilip, en uygun iş sırası oluşturularak hem fire maliyetlerinden tasarruf sağlaması hem de müşteri memnuniyetinin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda en uygun çizelgenin belirlenmesine etki eden sipariş(teslim) tarihi, sipariş büyüklüğü, müşteri önceliği ve fire miktarı kriteri göz önüne alınarak uygun çözüme ulaşmak amacıyla genetik algoritma kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the primary objectives of the enterprises is to complete the manufacturing of the product at minimum cost and time while fulfilling the customer's needs. In production systems where more than one order is in the process, some problems can be experienced during machine-job assignment scheduling such as high waste rates, long preparation times, and order delays. In this study, it is aimed to determine the most applicable work order using the effective scheduling method in order to minimize the high rates of non-recyclable wastes caused by the raw material change, which is one of the machine-work assignment (scheduling) problems in the plastic injection machines of a company in the automotive lighting industry. It is aimed to prioritize the works properly and to create the most appropriate work order in the factory, which produces finished and semi-finished products with plastic injection process, both to save on waste costs and to ensure customer satisfaction. For this purpose, genetic algorithm technique was used in order to reach the proper solution, taking into account the order (delivery) date, order size, customer priority and waste amount criteria, which affect the determination of the most appropriate schedule.