Uluslararası koruma ve geçici koruma altındaki erkenyaşta evlilik mağdurlarına yönelik adli sosyal hizmet
Forensic social work for victims of early marriage under international protection and temporary protection
- Tez No: 731977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDET ÖZKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Suriye'de Türkiye'ye 2011 yılında başlayan kitlesel göç akını ile Afganistan, Irak ve İran gibi Orta Doğu ülkelerinden gelen bireysel göçler; Türkiye'yi, hem göç merkezi hem de transfer ülke konumuna getirmiştir. Türkiye'ye geldikten sonra farklı kimlik statüleri ile burada yaşamaya başlayan yabancılar, yeni bir sosyolojik gerçeklikle karşılaşmıştır. Bu nedenle kendi kültürlerinin ardından karşılaştıkları Türkiye kültürü ve hukuki düzenine uyum sağlamada güçlükler yaşanmıştır. Kaçtıkları savaşın etkileri, benliklerinde kendini göstermeye de devam etmiştir. Savaşı inkâr ve yaşama yeniden tutunma isteği, hayatın gerekliliklerinden biri olan evlilik unsurunu erken yaşlara çekmektedir. Ancak erken yaşta evlilik, Türkiye hukukuna aykırılık teşkil etmektedir. Bu tezin amacı Türkiye'de uluslararası koruma ve geçici koruma statüsü ile bulunan yabancıların erken yaşta evliliğinin resmi birimlerce fark edilmesi ile başlayan adli süreci, mağdur çocuğun en az hasarla atlatabilmesi adına sosyal hizmet uzmanı tarafından çocuk için uygulanacak olan adli sosyal hizmet müdahalelerinin mevzuatlar ve sosyal hizmet bilimi çerçevesinde planlanması ve yürürlüğe konması ile mağdur çocuğa sağladığı yararın ortaya konmasıdır. Adli sürecin başlamasıyla sosyal hizmet uzmanı olaya müdahil olmaktadır. Sosyal hizmet uzmanı, mağdur çocuğun yüksek yararını korumak amacıyla gerek Çocuk İzlem Merkezi'nde çocuğun ifadesinin alındığı esnada, gerek sosyal inceleme ve değerlendirme ile Danışmanlık Tedbirinin uygulandığı esnada, gerekse devam eden mahkeme süreçlerinde psikolojik, sosyolojik, ekonomik, hukuki ve sağlık yönünden çocuğun yararlanması gereken tedavi-rehabilite edici destekleri sunmaktadır. Gelecek yaşantısı içinse koruyucu-önleyici tedbirlerin uygulanmasını kendine görev edinmektedir. Araştırma grubunu; Türkiye'de ya da Türkiye'ye gelmeden önce 18 yaş altında ve zorla evlendirilen yabancı uyruklu çocuklar oluşturmaktadır. Çalışma; bu çocukların geçirdiği adli süreçteki sosyal hizmet müdahalelerini konu edinmektedir. Nitel araştırma yöntemi kullanılan bu çalışmada veriler alan yazın taraması yöntemiyle elde edilmiştir. Kullanılan nicel veriler; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Göç İdaresi Başkanlığı (GİB), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Birleşmiş Milletler Çocuk Yardım Fonu'ndan (UNICEF) elde edilen resmi bilgilere dayanmaktadır. Bu çalışmada; gündemde yoğun ilgi gören ancak literatürde birbirinden bağımsız şekilde ele alınan uluslararası koruma, geçici koruma, erken yaşta evlilik ve adli sosyal hizmet konuları bütüncül olarak değerlendirilmiştir. Alana ilişkin gözlem notları da çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the mass migration influx to Turkey in Syria that began in 2011, individual migrations from Middle Eastern countries such as Afghanistan, Iraq and Iran have made Turkey both a migration center and a transfer country. Foreigners who started living here with different identity statuses after arriving in Turkey have encountered a new sociological reality. For this reason, there have been difficulties in adapting to the culture and legal order of Turkey, which they faced after their own culture. The effects of the war they fled continued to manifest themselves in their selves. Denial of war and the desire to hold on to life again attract the element of marriage, which is one of the requirements of life, to an early age. However, marriage at an early age constitutes a violation of Turkish law. International protection and temporary protection of foreigners in Turkey, the aim of this thesis with the official status of marriage to be recognized by the judicial process at an early age, starting with the child victimized by a social worker to survive with minimal damage to the child, which will be applied within the framework of the regulation of forensic social work and social science interventions planning and implementation is to demonstrate the benefits to the victimized child. With the start of the judicial process, the social worker is involved in the incident. Social worker, child examination the victim they need in order to protect the child's best interests at the centre at the time of receipt of the child's statement, when applied Social Research and evaluation consulting with a measure of both the ongoing court process, psychological, sociological, economic, legal and necessary for the benefit of the child treatment of Health-rehabilitative support. He considers it his duty to implement preventivepreventive measures for his future life. The research group consists of foreign children under the age of 18 and forcibly married in Turkey or before coming to Turkey. The study focuses on social service interventions in the judicial process of these children. In this study, which uses a qualitative research method, the data were obtained by the field type scanning method. The quantitative data used are based on official information obtained from the Turkish Statistical Institute (TUIK), the Directorate of Migration Management (GIB), the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), the United Nations Children's Assistance Fund (UNICEF). In this study,; the issues of international protection, temporary protection, early marriage and judicial social service, which are of great interest on the agenda but are considered independently of each other in the literature, have been evaluated holistically. Observation notes on the field were also included in the study.