Astropark için uygun alanların belirlenmesi: Eskişehir örneği
Determination of suitable areas for astropark: Example of Eskisehir
  1. Tez No: 731987
  2. Yazar: HANDE LAMBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNAY AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Doğaya dayalı turizm veya kırsal turizm türlerinden biri olan astroturizme olan ilgi dünyada ve ülkemizde giderek artış göstermektedir. Astroturizm kısaca gökyüzünün incelenmesi, fotoğraflanması gibi aktiviteleri içermektedir. Bu aktiviteler profesyonel kişilerce gerçekleştirilebildiği gibi amatör katılımcılar ile de gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma ile Eskişehir ilinde bir astroparkın kurulması için uygun yerlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Eskişehir'in sahip olduğu doğal ve kültürel turizm çekicilikleri dışında, astroturizmin gelişmesinin de Eskişehir ilinin turizm potansiyelini arttıracağı düşünülmektedir. Astroturizm için gelen turistlerin aynı zamanda bölgedeki diğer turizm olanaklarından da faydalanması ile turizm faaliyetleri çeşitlenebilecektir. Çalışmada, Coğrafi Bilgi Sistemleri ile ağırlıklı çakıştırma analizi uygulanarak Eskişehir ilinde kurulacak astropark için uygun alanlar belirlenmiştir. Ağırlıklı çakıştırma analizinde kullanılan parametrelerin ağırlık değerlerinin belirlenmesi için Analitik Hiyerarşi Prosesi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda astropark için uygun olan alanların bulunduğu görülmüştür. Uygun alanlar, Eskişehir ilinin kuzeyi, güneybatısı ve güneydoğusu olarak dikkati çekmiştir. Özellikle ışık kirliliğinin fazla olduğu merkez ilçeler ve diğer şehir merkezlerinde uygun olmayan alanların olduğu göze çarpmıştır.
Özet (Çeviri)
The interest in astrotourism, which is one of the nature-based tourism or rural tourism types, is increasing in the world and in our country. Astrotourism briefly includes activities such as examining and photographing the sky. These activities can be carried out by professionals as well as amateur participants. With this study, it is aimed to determine suitable places for the establishment of an astroparkin Eskişehir. Apart from the natural and cultural tourism attractions of Eskişehir, it is thought that the development of astrotourism will increase the tourism potential of Eskişehir. Tourism activities will be diversified as the tourists coming for astrotourism also benefit from other tourism opportunities in the region. In the study, suitable areas for the astropark to be established in Eskişehir were determined byapplying weighted overlap analysis with Geographic Information Systems. The Analytical Hierarchy Process was applied to determine the weight values of the parameters used in the weighted overlay analysis. As a result of the study, it was seen that there are suitable areas for astropark. Suitable areaswere noted as the north, southwest and southeast of Eskişehir. Especially in the central districts and other city centers where light pollution is high, there are unsuitable areas.