Study of silicon photomultipliers in the application for cosmic rays detection
Kozmik ışınların algılanmasının uygulamasında silikon fotoçoğaltıcıların çalışılması
- Tez No: 382918
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DENİZLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, Astroparçacık fiziği uygulamalarında kullanılmak üzere, sintilasyon dedektörleri ile bir silikon fotoçoğaltıcı çiftine dayalı bir portatipin ̧calışması sunulmuştur. SenL şirketi tarafından sağlanan silikon fotoçoğaltıcılardan bir tanesi, tau-shoWER (TAUWER) deneyinde kullanılacak portatip dedektörü geliştirmek için Sphinx Gözlemevinin terasında kullanılmaktadır. FBK şirketinden sağlanan diğer silikon fotoçoğaltıcı Cherenkov Telescope Array CTA'nın kamera sisteminde kullanılması planlanmaktadır. Tau-nötrinosunu gözlemlemek için yeni bir yüksek verimli TAUWER deneyinin yapımında kullanılmak amacıyla, teorik ve pratik algılama yöntemi tasarlanmıştır ve bu tezde tartışılmıştır. Yeni bir SİFÇ'nın en uygun koşulların belirlenmesi için seri bir SİFÇ'ın karakterizasyon araştırması gerçekleştirilmiştir. SİFÇ'ın karakterizasyonları için hızlı ve güvenilir bir yolla yüksek hassasiyetli bir dizi ölçüm gerçekleştirilmiştir. Kazanç, karanlık gürültüsü, optiksel parazit, afterpulsing ölçümleri (dinamik) ve ileri I-V ölçümü (sitatik) gibi karakterizasyon testleri SİFÇ'ların çalışması için çok önemlidir. Çerenkov ışıklarını tespit etme amacıyla bir okuma geliştirmede FBK şirketi tarafından sağlanan diğer bir SİFÇ kullanılmıştır ve bu ileride CTA'nın kamera sistemine monte edilebilir. Bu uygulama da yine Sphinx Gözlemevinin terasında yapılmış olup, solar mevsim parametrelerinin kozmik ışın oranlarıyla ilişkilendirmesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study of prototypes based on a silicon photomultiplier (SiPM) coupled with scintillator detector in order to use on the applications of astropar- ticle physics is presented . One of the SiPM that is provided by SensL company is used at the terrace of Sphinx Observatory (Switzerland) for developing the proto- type detector which will be used in TAU shoWER (TAUWER) array experiment. The other SiPM provided by FBK company is planned to use in camera system of Cherenkov Telescope Array (CTA). Theoretical and practical application of the detection method intended for using in the construction of a new high efficient TAUWER experiment in order to observe the tau-neutrino ντ is discussed in this thesis. An investigation of SiPM characterization was performed to determine the optimum conditions of a novel SiPM detector prototype. A series of mea- surement was established in a fast and reliable way with high precision in order to characterize SiPMs. Characterization tests such as gain, dark noise, optical crosstalk, afterpulsing measurements (dynamic) and forward IV measurement (static) are crucial for the operation of the SiPM. There is a big collaboration ef- fort in INFN to improve the applications of SiPM produced by FBK. This SiPM is used to develop a readout system for detecting the Cherenkov lights and will be assembled to the CTA camera system in the future. The prototype detector working at the terrace of Sphinx Observatory is also used to correlate the rate of the cosmic ray with solar weather parameters.