Deniz İş Hukukunda gemi adamlarının yurda iadesi
Repatriation of seafarers in Maritime Labour Law
  1. Tez No: 731992
  2. Yazar: İDİL KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİ ÖKTEM SONGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Denizcilik sektörü, kendine özgü yanları ve uluslararası boyutu olan bir alandır. Denizde çalışmanın farklı ve kendine has bu özellikleri kapsamında da gemi adamları için farklı birtakım düzenlemeler getirilmiş olup bunlardan biri de yurda iadedir. Yabancı bir ülkede, belki de evinden oldukça uzakta istihdam edilen gemi adamlarının yurda iadesi geleneksel bir denizcilik kuralı olarak karşımıza çıkmaktadır. Deniz iş hukukunda yurda iade, gemi adamlarının hakları ve aynı zamanda işveren veya işveren vekillerinin yükümlülükleri arasında yer almaktadır. Yapılan çalışmada, gemi adamlarının yurda iadesine ilişkin 854 sayılı Deniz İş Kanunu hükümleri incelenmiş olup Kanun'daki düzenlemeler, ulusal mevzuat ve Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmelerindeki düzenlemeler ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde genel olarak yurda iade kavramı ve hukukî kaynakları ile birlikte gemi, gemi adamları ve iade yükümlüsü kişiler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, yurda iadenin koşulları, yurda iade masraflarının ne şekilde karşılanacağı ve hangi kalemleri içerdiği incelenmiştir. Ayrıca gemi adamının iade edileceği yer üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise yurda iade yükümlülüğünün hangi durumlarda sona ereceği ve bu yükümlülüğe uyulmamasının yaptırımları incelenmeye çalışılmıştır. Diğer taraftan gemi adamının yurda iade giderlerini kendisinin karşılaması durumunda sahip olacağı haklara ve alacağının tahsili için başvurabileceği hukukî yollara değinilmiştir. Bununla birlikte 2006 Denizcilik Çalışma Sözleşmesi ile getirilen mali güvence sistemine de bu bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The maritime industry is an area with its own unique aspects and an international dimension. Various regulations have been introduced for seafarers within the scope of these disparate and distinctive features of working at sea, one of which is repatriation. The repatriation of seafarers who were employed in a foreign country, perhaps quite far from their home, becomes apparent as a traditional maritime rule. In maritime labour law, the repatriation is among the rights of seafarers and amongst the obligations of employers or employers' representatives into the bargain. In the study, the provisions of the Maritime Labour Law No. 854 regarding to the repatriation of seafarers were examined. The regulations in the Law have been compared with the ones in the national legislation and International Labour Organization Conventions. In the first part of the study, the concept of repatriation is discussed in a general framework. Furthermore, the ship, seafarers and the persons who are responsible for repatriation of seafarers are emphasized together with their legal sources. In the second part, the circumstances of repatriation, how the cost to be covered with the included cost items are examined. In addition, transport to the place within the right to repatriation of the seafarer has been emphasized. In the last part, it has been seeked to analyze that in which occurences the repatriation obligation will terminate and sanctions for non-compliance with this obligation. On the other hand, the rights that the seafarer will have if seafarer pays for his own repatriation and the legal ways he can apply for the collection of his receivables are mentioned. In addition, the financial security system introduced by the Maritime Labour Convention in 2006 is also included in this section.