Güneş merkezli evren kuramının tarihsel gelişiminin incelenmesi
Historical development of heliocentric universe theory
  1. Tez No: 731991
  2. Yazar: MENEKŞENUR TÜRK ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ UNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Felsefe, Astronomy and Space Sciences, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Astronominin teorik anlamda gelişmesi Antik Yunan ile başlamıştır. Karmaşık problemlerle ilgilenen Antik Yunan bilim adamları, astronomiyi geometri ile temellendirmişler, gökcisimlerinin hareketleri üzerine birçok önemli çalışmaya yer vermişlerdir. Bunlardan en önemli Aristoteles tarafından gerçekleştirilmiştir. Ancak Aristoteles evren teorisi matematiksel yönden eksik olmasından dolayı, Ptolemaios ile beraber Yer'in evrenin merkezinde olduğu görüşü matematiksel temel almasıyla kabul edilmiştir. Bu önemli evren sistem,16. ve 17. Yüzyıla kadar geçerliliğini sürdürmüş ancak temel problemlere cevap veremediğinden dolayı yeni bir sisteme ihtiyaç duyulmuştur. Copernicus'un Güneş Merkezli Evren kuramıyla birlikte astronomi yeni bir sistem ile karşılaşılmış, gökyüzünün detaylı incelenmesiyle birlikte Güneş Merkezli Evren sistemi geçerli olmuştur. Bu çalışmada eski uygarlıklardan itibaren Güneş Merkezli evren kuramının ortaya çıkışı ve gelişimi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The theoretical development of astronomy began with Ancient Greece. Ancient Greek scientists dealing with complex problems based astronomy on geometry. They included many important studies on the movements of celestial bodies. The most important of these was provided by Aristotle. However, Aristotle's theory of the universe was mathematically incomplete. Together with Ptolemaios, it was suggested that the Earth was at the center of the universe. This theory, which was valid until the 16th and 17th centuries, made a new system necessary because it did not respond to the fundamental problems. Astronomy has taken on a different dimension with the Copernicus Solar-Centric Universe theory.