İdarî yönleriyle cumhurbaşkanlığı kararnameleri
Presidential decrees with administrative aspects
  1. Tez No: 732007
  2. Yazar: ÖMER FARUK KARABUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı kararnameleri, Cumhurbaşkanının tek taraflı çıkarabildiği aslî düzenleyici işlemlerdir. 2017 yılı Anayasa değişikliği ile kararnamelerin sahip olduğu hukukî vasıf değişime uğrayarak öğretide ve uygulamada birçok tartışmaya neden olmuştur. Bu çalışmada Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin normlar hiyerarşisindeki konumu, kararnamelerin yasama yetkisinin genelliği, idarenin kanuniliği gibi çeşitli anayasal ilkeler karşısında nasıl bir anlam ifade ettiği, kararnamelerin kanunlardan mahfuz bir alana sahip olup olmadığı konuları ele alınır. Bu amaçla öncelikle kararnamelerin normatif değerine odaklanılmış ve normlar hiyerarşisinde nasıl bir konum ihtiva ettiği değerlendirilmiş, idarî unsurları yönünden hukukî özellikleri incelenmiş ve neticesinde Anayasa Mahkemesi'nin konuya ilişkin içtihatları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Presidential decrees are the primary regulatory acts that the President is authorized to unilaterally issue. With the 2017 referendum, the legal characteristics of the decrees have changed and have caused discussions in practice. In this study, the issues such as the position of the decrees in the hierarchy of norms, the meaning of the decrees in the face of various constitutional principles such as the generality of the legislative power, and whether the degrees have superiority on the laws are discussed. For this purpose, first of all, the normative value of the decrees is pointed out and its position in the hierarchy of norms is evaluated, their legal characteristics are examined in terms of administrative elements, and as a result, the case-law of the Constitutional Court on the subiect is tried to be bring to the light.