Özel yetenekli çocuklarda öznel iyi oluş ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişki
The relationship between subjective well-being and perfectionism in gifted students
- Tez No: 732008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada özel yetenekli çocukların öznel iyi oluşları ve mükemmeliyetçilikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Adana ilindeki Çukurova Bilim ve Sanat Merkezi'ne devam eden, 66 kız ve 74 erkek toplam 140 özel yetenekli öğrenci oluşturmuştur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“EPOCH Öznel İyi Oluş Ölçeği”,“Çocuk Yaşam Doyum Ölçeği”(ÇYDÖ),“Çocuk ve Ergen Mükemmeliyetçilik Ölçeği”(ÇEMÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS 26.0 Windows paket programı kullanılmıştır. Çalışmamızda cinsiyet, yaş grupları, aile gelir düzeyi, ebeveynlerin çalışma durumu değişkenleri ile ölçek puanları arasında ilişki saptanmamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the subjective well-being and perfectionism of gifted children was examined. The study group consisted of 140 gifted students, 66 girls and 74 boys, who attended Çukurova Science and Art Center in Adana in the 2020- 2021 academic year. The data were obtained by using the“Personal Information Form”,“EPOCH Subjective Well-Being Scale”,“Child Life Satisfaction Scale”(SWLS-C),“Child and Adolescent Perfectionism Scale”(CAPS). IBM SPSS 26.0 package program was used in the analysis of the data. In our study, no relationship was found between the variables of gender, age groups, family income, working status of parents and scale scores (p>.05).