Intertextuality between the works of Bertolt Brecht and Lynn Nottage
Bertolt Brecht ve Lynn Nottage'ın eserleri arasında metinlerarasılık
  1. Tez No: 732095
  2. Yazar: FIRAT AĞÇAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Eugen Berthold Friedrich Brecht ve Lynn Nottage oyun yazarlarının temaları ve oyun karakterleri metinlerarasılık bağlamında ele alınmıştır. Metinlerarasılık bağlamında yapılacak olan bu karşılaştırmalarda bir yandan Brecht'in Mutter Courage und Ihre Kinder (Cesaret Ana ve Çocukları-1939) oyunu, öte yandan da Lynn Nottage'ın Ruined (2009) oyunu çalışmanın temel kaynakları olacaktır. Çalışmanın amacı; her iki oyun yazarının işlediği benzer temaları karşılaştırmalı bir biçimde sunmaktır. İki oyunda da ortak olan ötekileştirilmiş hayatlar, emekçi sınıf, savaş sonrası kalıntılar ve savaştan beslenme zihniyeti gibi temalar değerlendirilmeye çalışılacaktır. Oldukça benzer işlenen bu temalar sahne sahne karşılaştırılarak aralarındaki benzerliklere dikkat çekilecektir. Tüm bu benzerliklerin nihayetinden yola çıkılarak Ruined'in Cesaret Ana ve Çocukları oyununun bir pastiş çalışması olduğu savunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is based on an examination of the playwrights, Eugen Berthold Friedrich Brecht and Lynn Nottage in the context of intertextuality between the theme and character elements of both. In these comparisons to be made in the context of intertextuality, on the one hand, Brecht's play Mutter Courage und Ihre Kinder (Mother Courage and Her Children-1939) and on the other hand, Lynn Nottage's Ruined (2009) will be the main sources of the study. The purpose of the study is; to comparatively present similar themes and views that both playwrights deal with. Common themes in both plays, such as marginalised lives, the working class, post-war effects, and the mentality of profiteering from war, will be tried to be evaluated. These themes, which were handled quite similarly by two playwrights, will be compared and the similarities between them will be pointed out scene by scene. Based on the conclusion of all these similarities, it will be argued that Ruined is a pastiche work of Mother Courage and Her Children within the intertextual relations.