Su ve kanalizasyon idarelerinde ücret tarifeleri
Charges tariff in water and sewage administrations
  1. Tez No: 732096
  2. Yazar: MAHMUT SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN VELİ ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yaşamın başlangıcından günümüze dek gerek beşeri hayatın idamesinde gerekse ekosistemin dengesinin sağlanmasında su, hayati bir kaynak olarak önemini giderek artırmıştır. Ulusları var eden, kentlerin oluşmasını sağlayan, yokluğu halinde göçlere sebep olan bu meta; günümüzde artan nüfus, küresel ısınma ve doğal kaynakların tükenmesi ile birlikte korunması gereken bir yaşam kaynağı olarak görülmeye başlanmıştır. Buna bağlı olarak da gerek ulusal gerekse de uluslarüstü düzeyde bu kaynağın korunması için çeşitli aksiyonların alınmaya başlandığı görülmüştür. Kentsel alanlarda mahalli müşterek mahiyette bir kamusal görev olarak görülen içme ve kullanma suyu hizmetinin genel kaideleri merkezi yönetim tarafından düzenlenmekte, yerel düzeyde de anılan üst normlara dayalı olarak yönetmelikler çıkarılabilmekte, içme ve kullanma suyu ücretleri de bu mevzuata göre belirlenmektedir. Günümüzde insani tüketim amacıyla sunulan bu hizmet metropoliten alanlarda özel amaçlı bir mahalli idare kurumu olan su ve kanalizasyon idarelerince yürütülmektedir. 1981 yılı itibarıyla İstanbul özelinde 2560 sayılı Kanun'un uygulanması ile başlayan bu model hâlihazırda otuz büyükşehir belediyesinde uygulanmaktadır. Her idarenin anılan Kanun'dan kaynaklanan Tarifeler Yönetmelikleri bulunmakta olup, bu mahalli kurumların ücret tarifeleri ve abone grupları önemli düzeyde farklılık göstermekte, su ücretlerinin belirlenmesi sürecinde yaşanan aksaklıkların yaygınlık taşıdığı ve genel olarak yeknesak bir uygulamanın olmadığı tespit edilmektedir. Çalışma kapsamında var olan farklılıklara ve mevzuata aykırılıklara değinilerek tarifeler yönetmelikleri ile ücret tarifelerinin uygulanmasında rastlanılan olumsuzlukları ve aykırılıkları giderici önerilerde bulunulması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
From the beginning of life to the present, water, as a vital resource, has gradually increased its importance both in maintaining of human life and ensuring the balance of the ecosystem. This being, which creates nations, enables the formation of cities, and causes migrations in case of its absence, has begun to be seen as a source of life that should be protected due tothe increasing population, global warming, and depletion of natural resources. Depending on this fact, it has been observed that various actions have been taken to protect this resource, both at the national and supranational level.The general rules of the service providing of drinking and utility water that are considered as publicly local joint needs in urban areas are regulated by the central government, put into force by local government through codes depending on superior law, and charges of these are tariffed in accordance with this legislation. . Today, this service offered for humanitarian consumption, is carried by the Water and Sewerage Administrations, that is a special-purpose local administration in metropolitan areas. This model, which started with the implementation of Law No. 2560 in Istanbul in 1981, is currently being implemented in thirty metropolitan municipalities. Though each institution has own Tariff Regulations derived from the mentioned law, it is observed that there are huge differences of charges and subscriber groups having by them, widespread setbacks in setting of charges and no unified implications in general. Paying attention to the existing differences and contradicted laws in the context of this work, it is intended to offer some ways to eliminate such obscureness encountered in implying charges tariffs and regulations.