Factors affecting the of Turkish investors while purchase stock
Türk yatırımcıların stok alımında etkileyen faktörler
  1. Tez No: 732105
  2. Yazar: NURİYE EFTELYA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN TANSEL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Davranışsal finans, son yıllarda akademide sıkça tartışılan ve araştırılan bir kavram haline gelmiştir. Davranışsal eğilimleri anlamak, finansal karar vermede belirli tahmin ve beklentilerden daha etkilidir, bu nedenle bu eğilimlerin belirlenmesi, araştırılması, işlevinin anlaşılması ve bu faktörlerin sonuçlarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Geçmişten günümüze insanoğlu sadece fiziksel olarak değil davranış olarak da birçok türde karşımıza çıkmaktadır. Bu davranışlar kişiden kişiye farklılık gösterir. 20. yüzyılın başından itibaren ekonomi ve finans uzmanları, finansal alandaki davranışsal özelliklerin ve değişkenliğin önemini fark ederek daha çok finansal davranışlara odaklanmışlardır. Bu nedenle yatırım sürecinde bireylerin karar verme aşamasını ve davranış değişikliklerini incelemeye başlamışlardır. Yatırım yaparken teknik analiz, temel bilgiler ve teorik bilgiler kullanılır. Bununla birlikte, eşit derecede önemli bir başka faktör de davranıştır. Bu çalışmada, finansal davranışların yatırımcıların demografik özelliklerine ve finansal profillerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. sonrasında Türk bireysel hisse senedi yatırımcılarının davranışsal finans eğilimlerinin yatırımcının çalışma süresine, eğitim düzeyine ve yatırım gelirlerinden ayırdıkları paya göre önemli ölçüde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, behavioral finance has become a frequently discussed and researched concept in academia. Understanding behavioral trends is more effective than certain predictions and expectations in financial decision making, so it is necessary to identify, investigate and understand the function of these trends and evaluate the consequences of these factors. From the past to the present, human beings appear in many types, not only physically, but also in behavior. These behaviors differ for each person Since the beginning of the 20th century, economics and finance experts have focused more on financial behaviours, recognizing the importance of behavioral characteristics and variability in the financial field. For this reason, they have begun to examine the decision-making phase and behavioral changes of individuals in the investment process. Technical analysis while investing, basic knowledge and theoretical knowledge are used. However, another equally important factor is behavior. In this study, it was investigated whether the financial behaviours differ according to the demographic characteristics and financial profiles of the investors. Accordingly, it has been determined that the behavioral finance tendencies of Turkish individual stock investors differ significantly according to the investor's working time, education level and the share they allocate from their income for investment.