غرس القيم والمهارات اللُّغوية والتذوّق الأدبي عند الطفل من خلال مسلسلات الرسوم المتحركة (هايدي، وسالي نموذجاً)
Çizgi filmlerin çocuklar üzerinde değerlerin ve dil zevkinin yerleştirilmesindeki rolleri (Heidi ve Sally örneği) / Instilling values, language skills and literary taste in children through animated series (Heidi and Sally are an example)
- Tez No: 732120
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİT YAŞAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma, animasyonun çocuğa aşıladığı en önemli değerleri, becerileri ve edebi zevki, bir örneğini“Heidi ve Sally”analiz ederek vurgulamayı ve ardından çocuğun animasyon izleyerek geçirdiği süre arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamıştır. ve edindiği değer ve becerilerin yanı sıra türünü bilmek Çocuğun yaşı ile bu serilerin telkin ettiği değer ve beceriler arasındaki ilişki. Araştırmacı, çalışmanın istenen sonuçlarına ulaşmak için betimsel yaklaşım ve içerik analizi yaklaşımından da yararlanmıştır ve bu çalışma, kültürel implantasyon teorisi ve gözlemsel öğrenme teorisi gibi bazı implantasyon teorilerini ve bunu etkileyen faktörleri ele almaktadır. ve oluşumunun kaynakları ve temelleri gibi önemli bir konu olan çocukluk konusuna da değinerek, kavramından dilsel ve deyimsel olarak ve öneminden bahsetti.Ardından çocukların televizyon programlarından, amaçlarından, bölümlerinden, yapı standartlarından, kanalları ve medya materyallerinin çeşitliliği ve çizgi dizi şarkılarının çocuk üzerindeki etkisi.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to highlight the most important values, skills and literary taste that animation instills in the child by analyzing a sample of it,“Heidi and Sally”, and then revealing the relationship between the period of time that the child spends watching animation and the values and skills that he acquires, as well as knowing the type The relationship between the age of the child and the values and skills that these series inculcate. The researcher also benefited from the descriptive approach and the content analysis approach to reach the desired results of the study, and this study deals with some theories of implantation such as the theory of cultural implantation and the theory of observational learning. And the factors affecting it and the sources and foundations of its formation. He also dealt with an important issue, which is childhood, talking about its concept, linguistically and idiomatically, and its importance. Then he talked about children's television programs, their goals, sections, building standards, channels, and the diversity of their media material. And the effect of cartoon series songs on the child.