Edinilmiş mallara katılma rejimi dava zamanaşımı
Regime of participation in goods acquired action timeliness
  1. Tez No: 732131
  2. Yazar: KÜBRA KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Evlilik birliğinin sona ermesinin ardından mal rejimi tasfiyesi nedeniyle katılma alacağı ve değer artış payına yönelik istemlerde 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda açık bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu sebeple, alacaklar açısından göz önünde bulundurulacak zamanaşımı süresinin belirlenmesi uyuşmazlıkları sona erdirme bakımından önem arz etmektedir. Bu sebeple Yargıtay ve doktrinde yer alan görüşler önem arz etmektedir. Eşlerin aralarında mal rejimi sözleşmesinin bulunması halinde TBK' nın 146. maddesi göz önünde bulundurulacak ve on yıl olan sözleşmelere ilişkin zamanaşımı tatbik edilecektir. Eşlerin aralarında bu neviden bir mal rejimin sözleşmesi yoksa doktrin ve Yargıtay'ın birbirinden farklı görüşleri bulunmaktadır. Yargıtayın daha önceki kararları edinilmiş mallara katılma rejiminde on yıllık zamanaşımının uygulanması grektiğine yöneliktir. Bu nedenle çalışmada edinilmiş mallara katılma rejiminde zamanaşımı süreleri üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
There is no clear regulation in the Turkish Civil Code No. 4721 in claims for participation receivables and share of value increase due to the liquidation of the property regime after the termination of the marriage union. For this reason, determining the statute of limitations to be considered in terms of receivables is important in terms of ending disputes. For this reason, the opinions in the Supreme Turkish Court of cassation and the doctrine are important. If there is a property regime agreement between the spouses, Article 146 of the TCO will be taken into account and the statute of limitations for contracts of ten years will be applied. If the spouses do not have such a property regime agreement between them, the doctrine and the Supreme Turkish Court of cassation have different opinions. In the past, the Court of Cassation has opinions on the issue that the statute of limitations, which is ten years, should be applied. For this reason, the study will focus on the statute of limitations for participating in acquired goods.