Bağlam sürekliğine dayalı doğrudan yansıtıcı bilimin doğası öğretiminin ortaokul öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerine ve kavram yanılgılarına etkisi
The effect of explicit-reflective nature of science instruction based on context continuum on middle school students' science process skills and science misconceptions
  1. Tez No: 732132
  2. Yazar: NEVZAT DİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağlam sürekliğine dayalı doğrudan yansıtıcı bilimin doğası öğretimi yapılarak ortaokul öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerinin geliştirilmesi ve kavram yanılgılarının giderilmesine etkisini incelemektir. Araştırma 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Adıyaman ilinde bulunan ortaokul 7.sınıf öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin yer aldığı şubelerden biri araştırmacı tarafından deney grubu diğer grup ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmanın yöntemi karma araştırma yöntemi olarak belirlenip yarı deneysel desen altında yürütülmüştür. Bu araştırmada bağlam sürekliğine dayalı doğrudan yansıtıcı bilimin doğası öğretimi ve fen içeriği öğretimi gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda uygulanan öğretim programının, kontrol grubunda uygulanan mevcut öğretim programına dayalı öğretime göre öğrencilerin kavramsal anlamaları üzerinde daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmış, fen öğretiminin öğrenciler tarafından günlük hayatı anlatan bir ders olarak algılandığı ortaya konulmuştur. Bağlam sürekliğine dayalı doğrudan yansıtıcı bilimin doğası ile fen içeriğinin öğretilmesi, öğrencileri öğrenme düzeylerine uygun olarak dersi daha çok sevmelerine ayrıca deney ve etkinliklerin yapılmasının konuyu daha iyi öğrenmelerini sağlamasına neden olduğu belirlenmiştir. Ayrıca uygulanan öğretim programının, öğrencilerin bilimsel olaylara bakış açılarını değiştirdiği, bilimsel süreç becerilerini geliştirdiği ve öğrencilerin bilimsel bilgiyi somutlaştırmada olumlu etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of explicit reflective nature of science instruction in the continuity of context to improve the scientific process skills and to eliminate 7th grade students misconceptions. The research was conducted with 7th grade students in Adiyaman Province in the 2019-2020 academic year. One of the groups was determined by the researcher as an experimental group and the other as a control group. The research method was determined as a mixed research method. The study was conducted under a semi-experimental pattern. It has been concluded that the teaching of explicit reflective nature of science instruction in the continuity of context is more effective on the conceptual understanding of students than the teaching applied to the control group. According to the results of the study, it was revealed that the students perceived the science course as the lesson that reflects daily life. It has been determined that teaching science content with“explicit reflective nature of science instruction in the continiuum of context ”causes students to develop positive attitude towards science lesson according to their learning level. Conducting experiments and activities in applications allows them to learn the science better. In addition, it was concluded that the explicit reflective nature of science instruction in the continiuum of context affected the students' perspectives on scientific events, improved their scientific process skills and had a positive effect on students' concretization of scientific knowledge.