Pozitif ayrımcılık ilkesi ışığında engelli istihdamı ve engellilerin hakları
- Tez No: 732130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Pozitif Ayrımcılık İlkesi Işığında Engelli İstihdamı ve Engellilerin Hakları isimli yüksek lisans tez çalışmam giriş, üç bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Söz konusu çalışmam kamuda engelli istihdamının hangi ilkeler ışığında, hangi usul ve esaslar çerçevesinde yapıldığı ve istihdam sonrasında ki engelli kamu çalışanlarının özlük haklarının neler olduğu konuları incelenmiştir. Bu doğrultuda; birinci bölümde engelli kavramının tespiti ve engelli haklarının tarihsel gelişimi üzerinde durulmuştur. Yine aynı bölüm içerisinde eşitlik kavramı ve pozitif ayrımcılık kavramları ayrıntılı şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde, Ülkemizin hukuk sisteminde engelli istihdamına ilişkin mevzuat ve ülkemizde kamuda engelli istihdamının gerçekleşme biçimleri ayrıntılı şekilde izah edilmiştir. Üçüncü bölümde kamuda istihdam edilmekte olan engelli bireylerin ve ailelerinin pozitif ayrımcılık ilkesi ışığında hangi haklara sahip oldukları hususlarına yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Engelli Kavramı, Eşitlik, Pozitif Ayrımcılık, İstihdam, Engelli İstihdamı
Özet (Çeviri)
My master's thesis named Disabled Employment and Rights of Persons with Disabilities in the Light of the Principle of Positive Discrimination, three parts, and a conclusion. In our aforementioned study, the subjects of employment of disabled people in the public sector in the light of which principles, within the framework of what procedures and principles, and what are the personal rights of disabled public employees after employment have been examined. In this direction; In the first part, the determination of the concept of disability and the historical development of the rights of the disabled are emphasized. The concepts of equality and positive discrimination have been examined in detail in the same section. The legal regulations regarding the employment of the disabled in the legislation of our country and the realization of the employment of the disabled in the public sector have been explained in detail in the second part. The rights of disabled individuals and their families who are employed in the public sector in the light of the principle of positive discrimination have been included in the third part. KeyWords: Disability Concept, Equality, Positive Discrimination, Employment, Disabled Employment