Risk assessment of coal cargo operations in maritime transportation: Probabilistic approach
Denizyolu taşımacılığında kömür yükü operasyonlarının risk değerlendirmesi: Olasılıksal yaklaşım
- Tez No: 732174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Hem gemide hem de liman terminalinde dökmeyük taşıma operasyonları yüksek riskli faaliyetlerdir. Dahası kömür sevkiyatları, denizyolu ile taşınan en tehlikeli kargolardan biridir ve sevkiyat, depolama ve nakliye açısından özel bir anlayış gerektirir. IMO tarafından yayınlanan IMSBC kodu, kömür yüklerinin güvenli bir şekilde yüklenmesi ve taşınması için özel tavsiyeleri belirtir ve düzenler. IMSBC kodu kömürün kendi kendine ısınabileceğini ve bazı kömürlerin bu türe karşı savunmasız olduğunu ve bunun da kendiliğinden yanmaya yol açabileceğini belirtmektedir. Sonuç olarak, bu çalışmanın temel amacı, kömür yük trafiği nedeniyle meydana gelen kendi kendine ısınma/tutuşma riskini en aza indirmek, altında yatan nedenleri belirlemek ve nicel, nitel risk değerlendirmesi ve FFTA ilkelerine dayalı bir risk yönetimi stratejisi geliştirmektir. Altı denizcilik uzmanının gözetiminde, yükleme, boşaltma ve taşımacılık işlemi esnasında kendi kendine ısınma/tutuşma olduğu belirlenen başlangıç olayı ile papyon yaklaşımı kullanılarak nicel risk analizini gerçekleştirmek için ET diagramı oluşturulmuştur. Kendiliğinden Isınma/Ateşlemenin niteliksel hata ağacı, kapsamlı bir hata ağacını oluşturan 16 ara olay ve 23 temel olay (kök neden) içermektedir. Bu çalışmanın, deniz taşımacılığında kömür yükü nedeniyle kendi kendine ısınma/ateşleme için FTA'nın ilk uygulaması olarak denizcilik sektörüne ve literatüre çeşitli faydalar sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Both onboard and at the port terminal, bulk shipment operations are high-risk activities. Moreover, coal shipments are one of the most dangerous and perilous cargoes shipped by sea, requiring particular understanding in terms of shipment, storage, and transportation. The IMSBC Code (International Maritime Solid Bulk Cargoes), developed by the IMO (International Maritime Organization), specifies and arranges specific recommendations for the safe loading and transportation of coal cargoes. It says that coal can self-heat and that some coals are vulnerable to this type, which can lead to spontaneous combustion. As a result, the primary goal of this research is to determine the underlying causes of self-heating/ignition onboard due to coal cargo traffic, develop a risk management strategy based on quantitative and qualitative risk evaluation, and apply FFTA (Fuzzy Fault Tree Analysis) principles to reduce the risk of self-heating/ignition onboard, and develop a risk management strategy focuses on quantitative and qualitative risk evaluation. An ET diagram is constructed under the supervision of six maritime professionals to accomplish quantitative risk analysis using the bow-tie approach by first addressing the initiating event, which was determined to be self heating/ignition during the loading, discharging operation and transportation. The qualitative fault tree of Self Heating/Ignition includes 16 intermediate events and 23 basic events (root causes), constituting it a comprehensive fault tree. This study is expected to offer a variety of benefits to the maritime sector and literature as the first implementation of FTA for self heating/ignition due to coal cargo in maritime shipping.