Birinci mertebeden gecikmeli fark denklemlerinin çözümlerinin salınım davranışının incelemesi
Investigation of oscillation behavior of solutions of first order delay difference equations
  1. Tez No: 732175
  2. Yazar: DUYGU ECEM KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÖCALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gecikmeli fark denklemleri ile ilgili genel bilgilere ve literatür taramasına yer verilmiştir. İkinci bölümde gecikmeli fark denklemleri ile ilgili genel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde sabit katsayılı-sabit gecikmeli ve değişken katsayılı-sabit gecikmeli fark denkleminin çözümlerine ait salınım koşullarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde bulgular ve tartışma kısmına, beşinci bölümde ise sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This Msc thesis consists of five parts. In the first chapter, general information about de- lay difference equations and the literature summary of researches are given. In the second chapter, general definitions and theorems concerning delay difference equations are gi- ven. In the third chapter, the oscillation conditions of the solutions of constant coefficient- constant delays and variable coefficient-constant delay difference equations mentioned are given. In the fourth chapter, findings and discussion sections and finally in the fifth chapter conclusion is included.