Gebelikte kayıp yaşayan kadınlarda perinatal yas süreci ve etkileyen faktörler
Perinatal grieving process and affecting factors in women who experienced loss during pregnancy
- Tez No: 732214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR KÖRÜKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırma gebelikte kayıp yaşayan kadınlarda perinatal yas süreci ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı olarak planlanan araştırmanın örneklemini, Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Isparta Şehir Hastanesi Kadın Doğum kliniğine Nisan 2019- Nisan 2021 tarihleri arasında gebelik kaybı nedeniyle hastaneye başvuran 160 kadından oluşmaktadır. Veriler, gebelik kaybı sonrası ilk 24 saat içinde kadınlarla yapılan görüşme ile Kişisel Bilgi Formu ve Perinatal Yas Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the perinatal grieving process and the affecting factors in women who experienced loss during pregnancy. Method:. The sample of the study, which was planned as a descriptive study, consists of 160 women with pregnancy loss who applied to the Süleyman Demirel University Research and Application Hospital and Isparta City Hospital Gynecology clinic between April 2019 and April 2021. Data were collected by interviewing women within the first 24 hours after pregnancy loss, using the Personal Information Form and the Perinatal Grief Scale.