Effect of finishing process on elastane contained denim fabric properties
Bitirme işlemlerinin elastan içerikli denim kumaş özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 732213
  2. Yazar: MD EMDAD SARKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERİN MEZARCIÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Denim, güçlü ve uzun ömürlü bir geleneksel giyim olan dimi dokumaya sahip sıkı dokunmuş bir kumaştır. Streç kot, gençler arasında en popüler denim türüdür. Bu çalışmada, 78 dtex ve 127 dtex olmak üzere iki farklı lineer yoğunluğa sahip elastan özlü iplik kullanılarak iki seri denim kumaş üretilmiştir. Kumaşlar ayrıca 120°C ve 190°C olmak üzere iki farklı sıcaklıkta yıkanmış veya merserize edilmiştir. Malzemelerin yarısı 10 cm genişliğe gerilirken diğer yarısı değişmeden bırakılarak iki en değişkeni elde edilmiştir. Elastikiyet ve kalıcı uzama, genişlik, boyut değişimi gibi boyutsal parametreleri; kopma mukavemeti, yırtılma mukavemeti ve dikiş kayması gibi mukavemet parametreleri; hava geçirgenliği ve sertlik gibi konfor parametreleri ölçülmüştür. Ayrıca, renk ölçümü spektrofotometre ile yapılmış ve kumaş yüzeyinin morfolojisini görmek için SEM görüntü analizi yapılmıştır. İstatistiksel analiz için regresyon analizi, bağımsız örneklem t testi ve çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Sonuçlar, 127 dtex denim kumaşların 78 dtex kumaşlara göre daha yüksek alan yoğunluğu, elastikiyet, çözgü yönlü kopma mukavemeti, atkı yırtılma mukavemeti ve sertlik değerlerine sahip olduğunu ancak daha düşük genişlik, kalıcı uzama, atkı yönlü kopma mukavemeti ve hava geçirgenliği değerlerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, iki kumaş arasında dikiş kayması, çekme ve çözgü yırtılma mukavemetinde önemli bir değişiklik olmamıştır. Elastanın doğrusal yoğunluğunun iki kumaş serisinin renk değerlerini etkilemediği ve merserize numunelerin yıkanmış numunelerden daha büyük renk değişim değerlerine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Denim is a tightly woven fabric with a twill weave that is a strong and long-lasting traditional wear. Stretch denim is the most popular type of denim among young people. In this study, two series of denim fabrics were produced using elastane core-spun yarn with two distinct linear densities: 78 dtex and 127 dtex. Fabrics were also washed or mercerized at two different temperatures: 120°C and 190°C. Half of the materials were stretched to a 10 cm width, while the other half were left unchanged, yielding two width variables. The dimensional parameters of elasticity and growth, width, shrinkage, and areal density; strength parameters, i.e., breaking strength, tearing strength, and seam slippage and comfort parameters like air permeability and stiffness, have been measured. Furthermore, the color measurement was done by spectrophotometer, and SEM image analysis was also done to see the morphology of the fabric surface. Regression analysis, the independent samples T-test, and multiple comparison tests were used for statistical analysis. The results revealed that 127 dtex denim fabrics featured higher areal density, stretch, warp way breaking strength, weft tearing strength, and stiffness values but lower width, growth, weft way breaking strength, and air permeability values than 78 dtex fabrics. Furthermore, there were no significant changes in seam strength, shrinkage, and warp tearing strength between the two fabrics. The linear density of elastane did not affect the color values of the two series of fabrics and mercerized samples had larger color change values than washed samples.